تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول

15:53 - 1400/01/17
تابلو‌ خوانی ‌ها چه چیزی را آشکار می‌کنند؟
تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول
  • رضا شاکری | تحلیلگر بازار سرمایه

تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد‌بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.

تابلو خوانی | صف‌های خرید و فروش

در جداول به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است.

با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار گروه مواد و محصولات دارویی با ۲۴نماد و ۴۸درصد از تعداد سهام موجود در صنعت در صف فروش بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند.

در بازار روز دوشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان ۵۹۷‌نماد در ۴۶‌صنعت مختلف، ۲۵۳ نماد در صف‌فروش بسته شوند و تنها ۱۰۹ نماد در صف‌خرید باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی با ۸ نماد با ۱۵‌درصد  از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

تابلو خوانی | سهام پر نوسان

در نمودار نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد‌بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی‌(-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان‌(+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند.

به‌نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است‌ و در گروه نوسان‌(-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار، نماد کویر کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به‌ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به‌ثبت رسانده است و در نهایت کویر با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

تابلو خوانی | افزایش حجم ناگهانی

روز دو‌شنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات ۴ سهم بیش از ۵‌برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، حتوکا با ۳۷۸/ ۵۲ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.