تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول

15:48 - 1400/01/17
تابلو‌ خوانی ‌ها چه چیزی را آشکار می‌کنند؟
تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول
  • رضا شاکری | تحلیلگر بازار سرمایه

تابلو‌ خوانی ‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.

تابلو خوانی | صف‌های خرید و فروش

در جداول به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است.

با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار سرمایه‌گذاری‌ها با ۳۱ نماد و ۶۶درصد از تعداد سهام موجود در صنعت در صف فروش بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند.

در بازار روز یکشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان۶۰۰ نماد در ۴۲ صنعت مختلف، ۲۹۸ نماد در صف فروش بسته شوند و تنها ۷۵ نماد در صف خرید باقی بمانند.

گروه محصولات شیمیایی و سایر محصولات کانی غیر فلزی با ۷ نماد و به ترتیب با ۱۲درصد  و ۲۹درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

تابلو خوانی | سهام پُر نوسان

در جدول نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است.

و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است. به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار، نماد شلعاب کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت شلعاب با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

تابلو خوانی | افزایش حجم ناگهانی

روز یکشنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات ۶ سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، فجام با ۳۴.۹۲۱ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.