تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول

15:41 - 1400/01/17
تابلو‌خوانی‌ها چه چیزی را آشکار می‌کنند؟
تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول
  • رضا شاکری | تحلیلگر بازار سرمایه

تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.

تابلو خوانی | صف‌های خرید و فروش

در جداول به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار، سرمایه‌گذاری‌ها با ۱۹ نماد در صف فروش، بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند.

در بازار روز شنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان۶۰۵ نماد در ۴۲ صنعت مختلف، ۳۰۲نماد در صف خرید بسته شوند و تنها ۱۰۸ نماد در صف فروش باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی با ۲۷ نماد و ۴۹درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

تابلو خوانی | ‌سهام پر نوسان

در جدول زیر نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی موردبررسی قرار گرفته‌اند. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی‌(-) تقسیم کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار‌گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به‌نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی‌گرفته است و در گروه نوسان‌(-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار، نماد کاذر کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف‌فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت کاذر با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

تابلو خوانی | افزایش حجم ناگهانی

روز شنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات ۳ سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، داوه با ۵۶۸/ ۲۶ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.

منبع: دنیای اقتصاد