تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول

14:26 - 1400/01/17
تابلو‌خوانی‌ها چه چیزی را آشکار می‌کنند؟
تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول
  • رضا شاکری | تحلیلگر بازار

چند نماد بورس تهران و فرابورس بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند؛ این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست.

به‌عنوان مثال روز یکشنبه هر کد حقیقی در نماد اوان به‌طور متوسط حدود ۳۶۰ میلیون تومان خریداری کرده در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود ۷ میلیون تومان فروش داشته است.

البته روز یکشنبه در برخی نمادها نسبت قدرت خریدار به فروشنده بالای ۲ ثبت شد درصورتی که قیمت آخرین معامله آنها از قیمت آغازین کمتر بود.

این نسبت‌ها در نمادهای غزر، پیزد، بگیلان، ثامید، وپویا، شاروم، ولپارس، بپیوند، ساوه و سهرمز دیده شد. از میان این نمادها نیز می‌توان به نماد سهرمز با میانگین خرید هر کد حقیقی حدود ۱۸ میلیون تومان و نسبت قدرت خریداران حقیقی به فروشندگان حقیقی ۲۵/ ۲ اشاره کرد.

همچنین تابلوی این نماد نشان می‌دهد میانگین ۱۰ روزه سرانه خرید هر کد حقیقی آن حدود ۱۱ میلیون تومان بوده است.

در واقع نسبت‌های بالای خریدار و ورود پول‌های درشت به سهام می‌تواند یکی از نشانه‌های رشد قیمتی آن باشد اما برای تشخیص آن نباید این نسبت‌ها را برای یک روز مدنظر قرار داد بلکه باید برای چند روز معاملات آن را زیر نظر داشت به این دلیل که افرادی که با پول‌های سنگین قصد خرید سهام را دارند سعی می‌کنند با چراغ خاموش وارد شوند و به اصطلاح زمانی که فروشنده خاصی در سهم وجود ندارد روند مثبت حرکتی را آغاز می‌کنند.