پیش‌بینی بورس فردا 24 بهمن 1402 / اتفاق مهم برای صنعت خودروسازی کشور

16:08 - 1402/11/23
نماگر بازار بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری بیش از 8 هزار واحدی افت را تجربه کرد تا این بار شاخص کل مقاومت 2.1 میلیون واحدی را برای خود ایجاد کرده باشد.

در جریان معاملات رور جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران ارزش معاملات در محدوده 3 هزار و 700 میلیارد تومانی ایستاد و ارزش بازار به محدوده 7 هزار و 200 هزار میلیارد تومان (همت) نزدیک‌تر شد.

 نماگر اصلی بازار سرمایه افت 8200 واحدی را تجربه کرد تا این بار محدوده 2.1 میلیون واحدی به عنوان مقاومت در بازار عمل کند.

 با این ارزش معاملات و این مقدار رقم برای شاخص کل عملاً بازار سرمایه از بین رفته است و فعالان بازار در اوج تلاش‌های دولت برای ایجاد امیدواری در جامعه از این بازار بورس ناامید شده اند.

 در بازار امروز نمادهایی همچون بانک ملت، شبندر، شپنا و نماد اخابر بیشترین تاثیر منفی را بر روی نماگر اصلی بازار سرمایه داشتند. شاخص هم وزن نیز اوضاع خیلی خوبی را تجربه نکرده بود هر چند که این نماگر در روزهای گذشته عملکرد بهتری نسبت به شاخص کل از خود نشان داده بود اما امروز این شاخص نیز با افت 5 هزار واحدی کار را تمام کرد.

 اما در اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس اوراق بهادار تهران نمادهای خودرو خساپا از تابلوی اصلی به تابلوی فرعی بازار دوم تنزل پیدا کردن نمادهای ونوین و ذوب نیز از دیگر نمادهایی بودند که خودرو و خساپا را در این تنزل همراهی کردند. این موضوع به عنوان یک دستاور مهم در بازار مورد طنز اهالی بازار سرمایه قرار گرفت و از آن به عنوان دستاوردی دیگر در دولت سیزدهم یاد می‌کنند.

 امروز خاندوزی وزیر اقتصاد به ایرنا گفت که سیاست اعطای نرخ سود ۳۰ درصد به اوراق گواهی سپرده‌های خاص، یک سیاست موقت است و ادامه‌دار نخواهد بود. این طرح از یک سو نقدینگی را به جای سفته بازی به بخش تولید منتقل کرد و از سوی دیگر موجب کاهش نقدینگی و مهار تورم شد.

 همچنین سخنگوی شورای نگهبان عنوان داشته است که افزایش وام ازدواج به ارقام ۳۰۰ و ۳۵۰ میلیونی تومان تایید شده است.

 اما چند روز دیگه یعنی روز چهارشنبه عرضه اولیه دیگری در بازار سرمایه داریم و نماد آردینه به روش ترکیبی عرضه خواهد شد و این عرضه‌ها در این روزهای بی رمقی بازار سرمایه مورد گلایه و انتقاد اهالی بازار سرمایه است.

 اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص جزئیات واریز سود سهام‌داران در سومین هفته از بهمن ماه سال جاری حاکی از آن است که ۱۲ ناشر سود جاری و سود سنواتی ۱۶۵ هزار و ۷۵ سهام‌دار را که شامل ۲۷۵ میلیارد تومان می‌شود را به حساب سجامی سرمایه گذاران واریز کردند.

 بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

 نقشه سرخ رنگ بازار امروز به همراه خبر افت و تغییر لیدرهای سنتی بازار به بازار پایین‌تر در بازار بورس اوراق بهادار تهران از جمله اتفاقاتی بود تا شاخص کل را از منظر تکنیکالی از محدوده میانگین‌های 55 روز و 200 روزه که عنوان سطوح حمایتی خوبی بود دورتر کند و کار برای برگشت شاخص به اعداد بالاتر سخت‌تر شود.

 تنزل خساپا و خودرو به تابلوی فرعی بازار دوم افتخاری دیگر در صنعت خودروسازی کشور بود که در بازار سرمایه رقم خورده است و این شاید همان خبرهای خوشی بود که مسئولان بورسی و اقتصادی در روزهای گذشته وعده آن را می‌دادند.

 به هر حال شاخص کل از منظر تکنیکالی از محدوده‌های حمایتی که مدنظر بود در حال فاصله گرفتن است و بازار در حال سقوط به اعداد و ارقام پایین‌تر تا این جسم نیمه جان بازار سرمایه به زحمت به روزهای پایانی سال برسد.

پیش‌بینی بورس فردا 24 بهمن 1402 / اتفاق مهم برای صنعت خودروسازی کشور2