روز سرنوشت‌ساز سهام خودرویی | مسیر خودرویی‌ها تا پایان سال تعیین می‌شود؟

12:59 - 1400/01/21
پیش از انتشار اطلاعیه ایران‌خودرو به احتمال پایان بازی خودرویی‌ها اشاره شده بود و بعد از ظهر همان‌ روز (یکشنبه هفته گذشته) اطلاعیه افزایش سرمایه ایران‌خودرو منتشر شد و فشار فروش در کل گروه خودرو مشاهده شد. حال بار دیگر اطلاعیه افزایش سرمایه سایپا بعد از پایان معاملات چهارشنبه منتشر شد. برخی این را اتفاقی مثبت می‌خوانند و برخی دیگر اما از احتمال افزایش فشار فروش و ادامه نزول سهام خودرویی می‌گویند. بر این اساس معاملات فردا از اهمیت بالایی برخوردار است.
روز سرنوشت‌ساز سهام خودرویی | مسیر خودرویی‌ها تا پایان سال تعیین می‌شود؟

دنیای بورس: به صورت مشخص این گزارش نه نسبت به نزول ادامه‌دار سهام خودرویی مطمئن است و نه نسبت به احتمال آغاز رالی دوباره صعودی. بر این اساس ما نیز مشتاقیم معاملات فردای خودرویی‌ها به چه خواهد گذاشت. آیا ارزش بالای معاملات گروه خودرویی حفظ خواهد شد؟ باید به صورت مشخص گفت که تنها راهنما در تعیین مسیر خودرویی‌ها تحلیل هم‌زمان رنگ تابلوی معاملاتی خودرویی‌ها در معاملات فردا و همچنین ارزش معاملات است.

به صورت مشخص معاملات سهام فردای خودرویی به خصوص در نیمه دوم معاملات از اهمیت بالایی برخوردار است. نمی‌توان میزان افزایش سرمایه سایپا را با انتظارات بازار چندان مقایسه کرد. برای ایران‌خودرو میزان افزایش سرمایه به وضوح کمتر از انتظارات بازار بود و واکنش تند فروشندگان سهام را به دنبال داشت اما در عین حال شاهد بودیم که ارزش معاملات ایران‌خودرو رشد چشم‌گیری داشت و در نتیجه همین موضوع در مطلبی روز چهارشنبه اشاره شده بود که احتمال توقف نزول سهام خودرویی وجود دارد. اما این مطلب به قبل از انتشار گزارش افزایش سرمایه خساپا مرتبط بود و ما نیز واکنش بازار به گزارش افزایش سرمایه سایپا را نمی‌دانیم. آیا بازار با افزایش سرمایه خودرویی‌ها مشابه با افزایش سرمایه وتجارت و وبصادر رفتار خواهد کرد و همین موضوع باعث می‌شود که فعلا نتوان انتظار نوسان قابل توجهی را از خودرویی‌ها داشت؟

از سوی دیگر این‌که سایپا و ایران‌خودرو به سهام با کمترین قیمت (از نظر اندازه) با فرض موافقت با سایر مراحل افزایش سرمایه‌های پیشنهادشده تبدیل می‌شوند. همان‌طور که در مطلب دیگر روز چهارشنبه در تشریح افزایش سرمایه سایپا نیز اشاره شد ایران‌خودرو بعد از افزایش سرمایه 2008 درصدی 55 تومان و سایپا بعد از افزایش سرمایه 440 درصدی 62 تومان خواهد شد؛ با فرض موافقت سایر مراجع مانند حسابرس و سازمان بورس با افزایش سرمایه‌های پیشنهادی. حال تکلیف چیست؟ واقعا این قیمت‌ها هیچ معنایی برای ارزش‌گذاری در حالت منطقی ندارند اما شاید برای بازاریان این قیمت‌ها معنایی خاصی داشته باشد. 

بر این اساس معاملات فردا را باید به سه قسمت تقسیم‌بندی کرد. این تقسیم‌بندی بر اساس اتفاقات اخیر گروه خودرو انجام می‌شود. بخش نخست رویه معاملات در نیم ساعت پیش‌گشایش (از 8:30 تا 9) است. ایران‌خودرو روز بعد از انتشار گزارش توجیهی افزایش سرمایه (دوشنبه) معاملات پیش گشایش را با صف خرید 80 میلیونی در سقف قیمتی روزانه آغاز کرد و در نهایت معاملات را در مدار منفی به پایان رساند بر این اساس باید گفت حتی صف خرید سنگین پیش‌گشایش شاید نتواند مسیر سهام را در ادامه روز تعیین کند.

صف فروش در آغاز معاملات: حتی صف فروش سنگین در ابتدای معاملات نیز ملاکی برای تعیین مسیر سهام در ادامه روز نیست. بر این اساس اگر صف فروش سنگین در ابتدای معاملات تشکیل شد نیز نمی‌توان گفت که بازی سهام خودرویی فعلا به سمت رکود رفته است. البته مشخص نیست که معاملات فردا چگونه آغاز می‌شود اما حتی صف فروش سنگین نیز مشابه با هفته گذشته می‌تواند با هجمه تقاضا جمع‌آوری شود. در هفته گذشته چندین بار صف فروش سنگین ایران‌خودرو جمع شد گرچه این سهم به مسیر نزولی خود ادامه داد اما معاملات خیره‌کننده‌ای را رقم زد.

بر این اساس واقعا نیمه دوم معاملات فردا احتمالا تعیین‌کننده ادامه مسیر سهام خودرویی خواهد بود. اگر سبز پررنگی را بر تابلو سهام خودرویی شاهد باشیم احتمال عقب‌نشینی فروشندگان وجود دارد. از سوی دیگر اگر افت قیمت ادامه‌دار باشد و در عین حال ارزش معاملات همچنان بالا می‌توان به تشکیل کف قیمتی در سطوح پایین‌تر امیدوار بود و موقعیت‌های جذابی را قبل از مجمع ایجاد کند. البته باید گفت توقف احتمالی ‌مدت سهام خودرویی با افزایش سرمایه‌های سنگین را  باید در نظر گرفت.

با همه این‌ها فردا را می‌توانیم به نوعی روز سرنوشت‌ساز سهام خودرویی عنوان کرد گرچه در وضعیت مبهم معاملاتی کنونی سهام حتی احتمال بازی خلاف انتظارات بسیار بالا است.