پیش‌بینی توئیتری ترامپ از اقدامات اقتصادی چین  

عقبگرد طلا از مرز روانی

11:21 - 1400/01/21
همزمان با بهبود وضعیت بازارهای سهام در سراسر جهان پس از افت ناشی از موج جدید جنگ تعرفه‌ای پکن و واشنگتن، طلا نیز با نوسان محدود زیر مرز روانی 1300 دلاری به فروش می‌رسد. ترامپ با پیش‌بینی اقدامات آتی دولت چین به منظور بهبود شرایط اقتصادی، از فدرال رزرو خواست که با سیاستی مشابه نرخ بهره دلار را کاهش دهد.
عقبگرد طلا از مرز روانی

دنیای بورس: امروز بهای اونس طلا در معاملات آتی بازار کامکس نیویورک ضمن تجربه افت 0.19 درصدی 1293.7 دلار است. قیمت هر اونس فلز زرد در معاملات نقدی نیز 0.28 درصد کاهش یافته و به سطح 1293.3 دلار رسیده است.

طلا طی معاملات دوشنبه توانست از مرز 1300 دلاری عبور کند و به اوج یک ماهه برسد. این رشد همزمان با افزایش ریسک‌ها در پی اعلام اقدامات متقابل چین در برابر تعرفه‌های آمریکایی صورت پذیرفت.

با این حال اظهرات دونالد ترامپ در خصوص امید به مذاکره پرثمر و دیدار با رئیس جمهور چین در حاشیه نشست گروه 20 در اوزاکا ژاپن، امید به دستیابی به توافق بین دو کشور را بالا برد و فشار را بر اونس طلا افزایش داد.

پس از این خبر بازارهای سهام که در محدوده منفی قرار گرفته بودند به بهبود وضعیت خود پرداختند. امروز شاخص بازارهای سهام «Shanghai Composite» و «Shenzhen Component» بیش از یک درصد رشد داشته‌اند و سایر بورس‌های خاور دور نیز سبزپوش هستند.

شب گذشته ترامپ در یک پیام توئیتری اعلام کرد که حرکت بعدی دولت چین کاهش نرخ بهره خواهد بود و از فدرال رزرو خواست که با اجرای سیاستی مشابه به آمریکا در پیروزی این جنگ تجاری کمک کند. متن توئیت ترامپ به این شرح است:

"چینی‌ها منابع مالی به سیستم اقتصادی خود تزریق خواهند کرد و به احتمال زیاد برای بهبود کسب‌وکاری که در حال از دست دادن آن هستند، نرخ بهره را پایین خواهند آورد. اگر فدرال رزرو اقدام مشابهی انجام داده بود بازی تمام بود و ما پیروز می‌شدیم. در هر صورت چینی‌ها به دنبال توافق هستند!"