موعد حذف بیش از 300 هزار میلیارد تومان یارانه ناعادلانه سوخت فرارسیده است

ثبات دلار؛ رشد بورس/ هشدار بانک مرکزی به دولت

11:16 - 1400/01/21
نرخ هر دلار آمریکا در معاملات امروز بازار تهران با تغییرات اندک نسبت به روز گذشته کار خود را آغاز کرد. پس از تحریم کامل نفت دلار مسیر صعودی را در پیش گرفت با این حال به حضور فعال بازارساز از ادامه رالی صعودی جاماند. بورس تهران نیز پس از اصلاح روزهای اخیر رویه نسبتا آرام‌تری را تجربه می‌کند. گرچه همچنان نمی‌توان به پایان دوره اصلاح مطمئن بود با این حال تقاضای موجود در کنار کاهش شدت عرضه‌ها می‌تواند اتمام زودهنگام اصلاح را به دنبال داشته باشد.
ثبات دلار؛ رشد بورس/ هشدار بانک مرکزی به دولت

دنیای بورس: نرخ دلار آمریکا در معاملات امروز با تغییر اندک نسبت به روز گذشته در سطح 13900 تومان به کار خود آغاز کرد. با وجود شوک نفتی حضور فعال بازارساز را می‌توان یکی از دلایل اصلی سکون دلار عنوان کرد. گرچه سناریو ادامه صعود دلار را نمی‌توان کاملا نادیده گرفت با این حال کارشناسان به ضعف عوامل بنیادی در شرایط کنونی از سطوح بالاتر نرخ دلار اشاره می‌کنند. در این خصوص سیاست‌گذار پولی و ارزی کشور نقش مهمی را در کنترل نوسان بازار داشته است.

رئیس بانک مرکزی در آخرین پست اینستاگرامی خود گرچه از تسلط کامل بانک مرکزی بر نوسان دلار خبر داده اما در این میان نکته مهم را مورد اشاره قرار داده است. همتی به لزوم استفاده از سایر منابع پنهان مانند یارانه‌های انرژی و سوخت به عنوان مکان‌های هدررفت ثروت ملی اشاره کرده است. پیش از این «دنیای بورس» به لزوم حذف یارانه‌های پنهان سوخت در وضعیت خطیر اقتصاد کشور اشاره کرده بود. در این خصوص در مطلبی با عنوان «گرانی دلار بهتر است یا اصلاح بنزین» به این موضوع اشاره کرده بود. همان‌طور که بارها کارشناسان اقتصادی تاکید کرده‌اند تصور دولت از تورم‌زا بودن اصلاح قیمتی سوخت و انرژی اشتباه است. میزان تورم احتمالی (کمتر از 5درصد به عقیده کارشناسان) از اصلاح قیمتی بنزین به مراتب ضربه کمتری از سایر احتمالات در نتیجه کسری بودجه و چاپ پول و همچنین بی ثباتی بازار ارز به دنبال خواهد داشت در حالی‌که این منابع می‌تواند اداره اقتصادی کشور را به مراتب در دوران تحریم ساده‌تر سازد. 

در بورس تهران نیز پس از اصلاح روزهای اخیر، تمایل به ادامه صعود در سهام مشخص است. با این حال نمی‌توان با قطعیت در خصوص پایان اصلاح بورس نظر داد. در این خصوص گزارش‌های فروردین برخی از گروه‌ها ضعیف‌تر از انتظارات بوده است اما تاکید می‌شود که باید به فضای نیمه تعطیل کشور در فروردین توجه ویژه داشت و همچنین بهترین معیار مقایسه مقدار تولید و فروش با فروردین سال گذشته است. معیار مناسب برای مقایسه احتمالا عملکرد ماه‌های آینده خواهد بود. سهام تا ساعت 12 رشد کمتر از هزار واحدی را تجربه کرده است که نوید پایان اصلاح قیمتی را می‌دهد.