پلاتس گزارش داد

چشم‌انداز قیمت محصولات پتروشیمی در هفته جاری

17:01 - 1400/01/18
موسسه پلاتس در گزارش چشم‌انداز هفتگی بازار پتروشیمی از احتمال تداوم روند مبهم حاکم بر این قیمت این محصولات در آسیا خبر داد.
چشم‌انداز قیمت محصولات پتروشیمی در هفته جاری

بر طبق گزارش پلاتس انتظار می‌رود محدویت عرضه برخی از محصولات همچون مونواتیلن گلایکول به تداوم روند صعودی قیمت منجر شود اما الفین‌ها به تبع وفور عرضه با کاهش قیمت مواجه شوند.

اتیلن: پیش‌بینی می‌شود عرضه اتیلن همانند هفته گذشته روندی صعودی را تجربه کند و همین امر به افت بیش از پیش قیمت این محصول منجر شود. افزایش عرضه بیشتر از سوی جنوب شرق آسیا روی خواهد داد.

پروپیلن: برخی از واحدهای تولید پروپیلن در چین با اتمام فرآیند تعمیر و نگهداری این هفته به مدار تولید باز خواهند گشت و همین امر سطح عضه را بالا خواهد برد. بنابراین انتظار برای تداوم افت قیمت این محصول دور از ذهن نیست.

مونواتیلن گلایکول: انتظار می‌رود بازار مونواتیلن گلایکول این هفته با کمبود عرضه مواجه شود و ذخایر این محصول در بنادر اصلی چین نیز در سطوح پایین کنونی یعنی در محدوده 550 هزار تن باقی بماند. همین امر می‌تواند از رشد قیمت این محصول حمایت کند.

پلی اتیلن و پلی پروپیلن: تحلیلگران پلاتس اعتقاد دارند که تقاضای ضعیف برای انواع پلی‌اتیلن از سوی مشتریان چینی باز هم بازار این محصول را زیر فشار قرار خواهد داد. تضعیف ارزش یوان در برابر دلار در ماه های اخیر تمایل برای واردات این محصول را به میزان ملموسی کاهش داده است.

در مقابل با توجه به افزایش قیمت پروپیلن و رونق معاملات پلی‌پروپیلن در معاملات آتی بورس کالای دالیان، قیمت این محصول می تواند روندی صعودی ادامه دهد.