تحلیل تکنیکی شاخص بورس تهران؛

پیش بینی بورس فردا 6 آذر 1401 / شاخص کل در کمای معاملاتی

17:29 - 1401/09/05
اکوایران: ارزش معاملات در سطوح پائینی است و شکل کندل‌ها بی‌رمق است. به طوری که می‌توان بازار را دچار کمای معاملاتی تلقی کرد.

در بازار با توجه به اینکه عرضه محصولات خودرو سازان در بورس کالای ایران، گروه خودرویی همچنان در صدر معاملات قرار دارد و مورد استقبال خریداران است اما گروه های دیگر بازار مسیری متفاوت از خودرویی‌ها برای خود انتخاب کرده‌اند. به طوری که در بازار امروز همچون روز چهارشنبه شاهد این بودیم که بازار در نیمه اول با روند صعودی آغاز شود ولی در ادامه و در نیمه دوم، با عرضه‌های سنگین مسیر نزولی را انتخاب می‌کند.

 

بازار امروز هم با این که سبز پوش آغاز شد اما در ادامه با افت همراه شد تا در نهایت با افت یک هزارو 980 واحدی کار خود را تمام کند و نشان دهد فعلاً توان عبور از مقاومت میانگین 200 روزه خود را ندارد، جایی که با خط روند نزولی تلاقی پیدا کرده است. 

اما اوضاع در شاخص هم وزن به گونه‌ای دیگر رقم خورد به نحوی که شاخص این گروه با صعود به کار خود پایان داد . اما از منظر تکنیکالی که به این شاخص نگاه می‌کنیم ترس رسیدن به محدوده مقاومتی 410 هزار واحدی در این شاخص به وسیله کندل‌ها ایجاد شده دیده می‌شود.

پیش بینی بورس فردا 6 آذر 1401 / شاخص کل در کمای معاملاتی14

تکنیکالیست‌ها به این موضوع اعتقاد دارند که نمودار RSI می‌تواند به عنوان آینه رفتاری نمودارها باشد و در صورتی که این اندیکاتور مخالف روند نمودار حرکت کند موضوع واگرایی را مطرح می‌کنند. و در این خصوص شاخص هم وزن چند روزی است که در حال حرکت به سمت اهداف بالاتری است. اما این حرکت در نمودار RSI دیده نمی‌شود .

روز قبل هم به این موضوع اشاره کردیم که احتمالاً در روزهای آینده شاهد ایجاد واگرایی در نمودار شاخص هم وزن باشیم و تایید این موضوع را در قبال بررسی شکل کندل‌ها در برخورد با سطح مقاومتی 410 هزار واحدی عنوان کردیم.

اما امروز با ارزش کم معاملاتی و بی رمقی شکل کندل نمی‌توان در مورد قطعیت و یا عدم قطعیت واگرایی صحبت کرد و باید بازار فردا را نیز زیر نظر داشت تا دید که آیا سهام‌های کوچک بازار همچون بزرگان قصد اصلاح دارند؟

این موضوع نیز برای شاخص کل هم صدق می‌کند و به دلیل ارزش کم و شکل کندل‌های ایجاد شده در روزهای اخیر بازار را می‌توان در یک کمای معاملاتی دید.

اگر نوسانات ریز و درشت روزهای اخیر را نادیده بگیریم، شاخص بورس تهران از نیمه‌های آبان ماه به این سود در همین محدوده یک میلیون و 408 هزار واحدی در حال نوسان است.

گزاشات آبان ماه یکی پس از دیگری روی سامانه کدال قرار می‌گیرد و با این فروش‌ها می‌توان پیش‌بینی بهتری در مورد درآمد عملیاتی فصل پاییز شرکت‌ها مطرح کرد. تا کم کم و با گذر از نهمین ماه سال دوغ و دوشاب بورسی مشخص شود و معامله‌گران از هر گونه اصلاح در قیمت‌ها بتوانند نهایت استفاده را بکنند.

پیش بینی بورس فردا 6 آذر 1401 / شاخص کل در کمای معاملاتی15

 

 

.