گزارش 11 ماهه فولاد خوزستان روی کدال نشست

توانایی پوشش بودجه سالانه «فخوز»

12:26 - 1400/01/25
گزارش فعالیت منتهی به 30 بهمن سال 95 «فخوز» دقایقی پیش روی کدال نشست. مهمترین نکته گزارش ارسالی، نوسان ناچیز قیمت و کاهش قابل توجه مقدار فروش محصولات در این ماه است. به نظر می‌رسد امید به افزایش بیشتر قیمت محصولات و تقاضای بالای آن در ماه آخر سال منجر به کاهش فروش محصولات علیرغم قیمت مناسب آن در بهمن ماه شده‌است.

بررسی وضعیت فروش فولاد خوزستان به لحاظ مرجع قیمتی بودن محصولات این شرکت برای تعیین قیمت کنسانتره و گندله از اهمیت دو چندانی برخوردار است. قیمت بلوم، بیلت و اسلب در محدوده 1500-1550 تومان به ازای هر کیلو در 2 ماه اخیر به تعادل رسیده‌است. روند قیمت محصولات این شرکت از شهریور امسال تاکنون را در جدول زیر ملاحظه می‌فرمایید:

                        توانایی پوشش بودجه سالانه «فخوز»20

عملکرد شرکت فولاد خوزستان در ماه بهمن حاکی از افت معنادار فروش است. این در حالی‌ست که قیمت اسلب نسبت به ماه دی، رشد 3.5 درصدی را تجربه کرده‌است. از طرفی قیمت بلوم و بیلت افت 1.7 درصدی را نسبت به ماه گذشته داشته‌است. به نظر می‌رسد امید به افزایش بیشتر قیمت محصولات و تقاضای بالای آن در ماه آخر سال منجر به کاهش فروش محصولات علیرغم قیمت مناسب آن در بهمن ماه شده‌است.

پیش‌بینی سود هر سهم «فخوز» براساس عملکرد 9 ماهه نشان می‌دهد که این شرکت برای رسیدن به سطح بودجه مورد نظر نیازمند فروش 876 میلیارد تومانی در اسفندماه است. اتفاقی که براساس عملکرد نیمه دوم سال نیازمند تحول اساسی‌ در فروش است. افت شدید فروش محصولات در بهمن ماه می‌تواند به نوعی بعنوان دپوی اسفند درنظر گرفته شود. از آنجایی که تعداد فروش اسلب بیش از تعداد تولید آن از ابتدای سال است، نمی‌توان انتظار زیادی در مورد حجم بالای فروش آن در ماه پایانی سال داشت. اما بدون درنظر گرفتن موجودی انبار اولیه بلوم و بیلت فولاد خوزستان، 150 هزار تن از این محصول بصورت دپوی سالانه فراهم است. با این حساب شرکت می‌تواند حتی با فرض ثابت ماندن قیمت‌ها به سطح فروش پیش‌بینی شده برسد و بودجه سال 95 خود را پوشش دهد.