«فاسمین» بازدهی روزانه 1.1 درصدی را در فصل زمستان به ثبت رساند

رالی داغ کالسیمین در فصل سرد سال

00:30 - 1400/01/18
رکوردشکنی‌های پیاپی قیمت روی در بازارهای جهانی رشد قابل توجه نمادهای مرتبط با این صنعت طی سال جاری را به دنبال داشت. قیمت هر سهم «فاسمین» از ابتدای زمستان تا امروز رشد بیش از 42 درصد را به ثبت رسانده است. در حالی‌که کمتر از دو ماه تا بسته شدن پرونده فعالیت این شرکت‌ها در سال مالی 96 باقی مانده، «دنیای بورس» به تحلیل آخرین وضعیت از سودآوری نماد «فاسمین» در سال جاری پرداخته است.
رالی داغ کالسیمین در فصل سرد سال

پایان اثرپذیری از پتانسیل‌های داخلی شرکت

«دنیای بورس» از ابتدای سال 96 در تحلیل‌های مختلفی به بررسی صورت‌های مالی این شرکت پرداخته بود. در حالی‌که عمده فعالان بازار در اوایل سال در انتظار رشد قیمت روی برای حمایت از سهام نمادهای این گروه بودند، «دنیای بورس» با قاطعیت به رونمایی از پتانسیل‌های «فاسمین» پرداخت. بر این اساس پیشتازی «فاسمین» به خصوص در ماه‌های اخیر نسبت به دیگر هم‌گروه‌ها با توجه به خودنمایی این عوامل بود. البته طی هفته‌های اخیر افسار قیمتی سهام گروه روی و همچنین سهام شرکت کالسیمین به دستان روند قیمتی روی در بازار جهانی افتاد که ریسک و فرصت‌هایی در این خصوص برای سرمایه‌گذاران وجود داشت. «دنیای بورس» تا زمانی که بازار به درک صحیحی از پتانسیل‌های «فاسمین» برسد تحلیل‌های کاملی را ارائه کرد؛ اما در ادامه همان‌طور که اشاره شد با توجه به عدم قطعیت موجود در بازار جهانی امکان ارائه دید دقیقی وجود نداشت. البته تحلیل‌های کاملی از وضعیت قیمت روی در بازار جهانی در هفته‌های اخیر ارائه شد که برای سرمایه‌گذاران امکان اتخاذ تصمیم منطقی را ایجاد می‌کرد. اما تفاوت دوران کنونی با گذشته در آگاهی بازار از برخی از پتانسیل‌های «فاسمین» است که اثر آن در روند صعود قیمتی سهام مشاهده می‌شود.

در این شرایط بیش از هر چیز دیگری روند قیمتی «فاسمین» و دیگر نمادهای روی بسته به نوسانات قیمتی این فلز در بازار جهانی است. این موضوع به این معنا است که با ادامه صعود روی و رسیدن به سطوح رویایی 4000 دلار می‌توان به صعود قیمتی سهام این گروه امیدوار بود. از سوی دیگر نزول قیمتی روی که در شرایط کنونی کارشناسان احتمال وقوع آن را اندک عنوان می‌کنند می‌تواند مسیر قیمتی سهام را عوض کند. بر این اساس روند قیمتی کنونی این سهم و دیگر نمادهای گروه از پتانسیل‌های داخلی شرکت‌ها (موضوعی که «دنیای بورس» ماه‌ها قبل به آن اشاره کرده بود) نشات نگرفته و به عوامل بیرونی مانند نرخ دلار و قیمت روی در بازار جهانی وابسته است.

برآورد سود از سال‌های 96 و 97

شرکت کالسیمین در اولین برآورد خود از سودآوری در سال مالی 96، میانگین قیمت روی در این بازه را 2400 دلار به ازای هر تن و میانگین نرخ دلار را 3700 تومان در نظر گرفته بود. قیمت روی در این مدت روند صعودی ملموسی داشت و توانست رکوردهای 10 ساله خود را جابجا کند. قیمت این محصول که در ابتدای سال در حدود 2600 دلار بود در اوایل بهمن ماه به بالاتر از 3500 دلار رسیده است. همچنین نرخ دلار در این مدت از 3800 تومان به بیش از 4500 تومان جهش داشت. دو عاملی که در کنار روند قابل قبول تولید و فروش کالسیمین، رشد بیش از پیش سودآوری این شرکت را فراهم کرده است.

روند رو بهبود تولید در شرکت کالسیمین در ماه ابتدایی زمستان نیز با شیب ملایم‌تری ادامه داشت؛ با این حال بار دیگر در زمینه فروش محصولات، این شرکت از رونمایی پتانسیل‌های خویش خودداری کرد. علی‌رغم رشد 12 درصدی نرخ فروش شمش روی در ماه دی نسبت به ماه آذر، کالسیمین تنها 24 درصد از میزان تولیدی در ماه اخیر را به فروش رسانده است. رویه انتظار برای موعد پیک قیمتی در استراتژی فروش «فاسمین»  روندی آشناست.

بر این مبنا انتظار برای تکرار عملکرد تولیدی دی ماه کالسیمین در دو ماه پایانی سال پیش‌فرضی قابل قبول به نظر می‌رسد. در این صورت حجم تولید شمش روی این شرکت در سال 96 به حدود 38 هزار تن خواهد رسید. در صورتی که «فاسمین» فروش تمام تولیدات خود طی سال جاری را در دستور کار قرار دهد ( و تغییری در سطوح موجودی خود ایجاد نکند) و فروش باقی محصولات خود را طبق آخرین پیش‌بینی پیش ببرد امکان اعمال تعدیل مثبت دیگری در سودآوری این شرکت وجود خواهد داشت. البته امکان فروش از ذخایر شمش ابتدای دوره در این شرکت وجود دارد اما چندان تمایلی به فروش این موجودی طی ماه‌های اخیر مشاهده نشده است و به نظر می‌رسد تنها باید به فروش کل تولیدات سال امیدوار بود.

در رابطه با میزان سودآوری «فاسمین» ، آخرین میزان پیش‌بینی شده سود هر سهم شرکت بر اساس عملکرد 6 ماهه در حدود 94 تومان برآورد شده بود که در ادامه با ارائه شفاف‌سازی از میزان سود خالص شرکت‌های زیرمجموعه این عدد 9 تومان افزایش یافت. با این وجود در صورتی که میانگین قیمت شمش روی در دو ماه پایانی سال در حدود 3450 الی 3500 دلار در نظر گرفته شود و میانگین نرخ تسعیر ارز را برای همین مدت 4500 تومان به ازای هر دلار لحاظ کنیم کالسیمین توانایی تحقق سودی در حدود 130 تومان به ازای هر سهم را در سال مالی 96 خواهد داشت. این سود در سال آینده دست‌خوش نوسانات بسیاری خواهد بود. ابهام در روند قیمت روی در بازار جهانی، روند داخلی دلار و همچنین برخی از پتانسیل‌هایی که رونمایی از آن‌ها به سال آینده موکول شد می‌تواند تغییرات قابل توجهی بر سودآوری این شرکت ایجاد کند. در یک برآورد اولیه و در شمایی کلی با مفروضاتی از جمله میانگین 3200 دلاری قیمت روی و دلار 4600 تومانی و به‌کارگیری طرح BZS می‌توان EPS ای در حدود 170 تومان برای این شرکت برآورد کرد. با این وجود ارائه برآورد دقیق‌تر مستلزم اطلاعات دقیق‌تر و سناریو‌سازی برای حالات مختلف مفروضات است.