روزهای خوش فلزات در 2017 - بخش اول

22:57 - 1400/01/17
فلزات پایه امسال نیز همانند سال 2016 توانستند عملکرد بسیار مناسبی به نمایش بگذارند و قیمت این محصولات رشدی بیش از 25 درصد را در یک سال اخیر تجربه کرد. محدودیت های عرضه در کنار وجود تقاضای مناسب به ویژه از سوی چین در کنار سقوط ارزش دلار از جمله دلایل رونق بازار فلزات در این مدت به حساب می آید.
روزهای خوش فلزات در 2017 - بخش اول

پس از جهش قیمت ها در سال 2016، بسیاری از فعالان اقتصادی گمان می کردند که این روند در سال 2017 میلادی ادامه نخواهد یافت و بازار شرایط متعادلی را تجربه خواهد کرد. به ویژه نگرانی های جدی در زمینه احتمال تضعیف روند رشد اقتصادی چین وجود داشت و همین امر نیز چشم اندار مبهمی را پیش روی تقاضای فلزات ایجاد کرده بود.

پیش‌بینی ها تا حدی درست بود و در نیمه ابتدایی سال  بازار فلزات پایه روند نسبتا متعادلی را تجربه کرد. اما در نیمه دوم 2017 ورق برگشت و این محولات با شتابی قابل توجه در مسیر صعودی قرار گرفتند و با وجود اصلاح قیمت در چند برهه ، باز هم روند رو به رشد قیمت تا پایان سال ادامه یافت.

روزهای خوش فلزات در 2017 - بخش اول3

تغییر سالانه قیمت فلزات پایه


عوامل متعددی در سال 2017 میلادی بر جهش قیمت فلزات تاثیرگذار بود. عملکرد اقتصادی بهتر از انتظار چین منجر به ایجاد تقاضای قوی در بازار فلزات همانند سال گذشته شد. در عین حال دیگر مناطق جهان از جمله اتحادیه اروپا، ایالات متحده و اقتصادهای نوظهور نیز رشد اقتصادی مقبولی را به ثبت رساندند و همین امر نیز بازار فلزات را متاثر کرد.

همچنین افت ملموس ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای مطرح جهان به جهش قیمت فلزات دامن زد. شاخص دلار ایالات متحده با افتی نزدیک به 10 درصد در سال جاری بدترین عملکرد خود را در چهارده سال اخیر تجربه کرد.

علاوه بر این دو عامل، فضای سرمایه گذاری در بازار فلزات به ویژه در آسیا بهبود یافت و همین امر نیز منجر به افزایش فعالیت سفته بازی در بازارهای آتی شد و بر شدت افزایش قیمت افزود. در پی باقی ماندن نرخ رشد اقتصادی چین در سطوح بالاتر از شش درصد، فضای معاملات با شروع نیمه دوم سال به شدت مثبت شد و همین امر نیز تقاضا از سوی بخش سرمایه گذای را در بازار این محصولات بهبود بخشید.

علاوه بر این موارد، تحولات سمت عرضه نیز در رشد بیش از 25 درصدی قیمت فلزات تاثیر شایانی داشت.اعتصاب های کارگری در معادن بزرگ مس در کنار کاهش ظرفیت تولید آلومینیوم در چین و همچنین تداوم کمبود عرضه در بازار سرب و روی نقش پررنگی در گران شدن فلزات در یک سال اخیر داشتند. تحولات سمت عرضه فلزات در قسمت های بعدی این گزارش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.