تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول

16:00 - 1400/01/17
تابلو‌خوانی‌ها چه چیزی را آشکار می‌کنند؟
تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول
  • رضا شاکری | تحلیلگر بازار سرمایه

تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.

تابلو خوانی | صف‌های خرید و فروش

در جداول به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده‌اند. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد.

در آخرین روز از دادوستد‌های بازار گروه سرمایه‌گذاری‌ها با ۳۶ نماد و ۸۰درصد از تعداد سهام موجود در صنعت در صف فروش بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند.

در بازار روز سه‌شنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان ۵۹۹ نماد در ۴۶ صنعت مختلف، ۳۴۵ نماد در صف فروش بسته شوند و تنها ۹۹ نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی، مواد و محصولات دارویی، سیمان آهک و گچ، سایر محصولات کانی غیر فلزی با ۸ نماد و به ترتیب با ۱۵درصد، ۱۶درصد، ۲۲درصد و ۳۵درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

 تابلو خوانی | سهام پر نوسان

در نمودار نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است.

در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است. به‌عنوان مثال در آخرین روز از دادوستد‌های بازار، نماد کسعدی کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌وستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رساند و در نهایت کسعدی با صف خرید کار خود را به پایان رساند.

تابلو خوانی | افزایش حجم ناگهانی

روز سه‌شنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات ۴ سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، فجام با ۴۵.۸۷۴ هزار سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.

منبع: دنیای اقتصاد