تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول

15:13 - 1400/01/17
تابلو‌خوانی‌ها چه چیزی را آشکار می‌کنند؟
تابلو خوانی: کدام نمادها معاملاتشان مشکوک بود + جدول
  • رضا شاکری | تحلیلگر بازار سرمایه

تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.

صف‌های خرید و فروش

در جداول به بررسی نماد های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید  یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد.

در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار گروه‌های محصولات شیمیایی، مواد و محصولات دارویی و سرمایه‌گذاری‌ها بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز شنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان ۵۹۴ نماد، ۴۵۸ نماد در صف فروش بسته شوند و تنها ۴۸ نماد در صف خرید باقی بمانند.

گروه محصولات شیمیایی، سایر محصولات کانی غیر فلزی با ۵ نماد بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

 سهام پر نوسان

در جدول زیر نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه کمترین قیمت آنها در روز برابر با کمترین قیمت مجاز روز بوده است و در نهایت در انتهای زمان بازار با صف خرید و بیشترین قیمت مجاز به کار خود پایان داده‌اند.

به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است. و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار، نماد ولملت کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت ولملت با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

افزایش حجم ناگهانی :  روز شنبه نماد‌هایی  معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات ۹ سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، کتوکا با ۲۶.۵۸۹ هزار بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.