دیده‌بان بورس شنبه (30 آذر 98) / پیش‌بینی وضعیت بورس هفته

12:25 - 1400/01/21
رالی بورس در پایان پاییز در حالی ادامه یافت که زمستان فصل نسبتا سخت‌تری برای بورس‌بازان محسوب می‌شود. جایی که عوامل مختلف داخلی و خارجی بر قیمت سهام اثرگذار خواهند بود. از روند نرخ دلار و انتظارات تورمی گرفته تا عملکرد 9 ماهه شرکت‌های بورسی. کارشناسان چه نظری دارند و چگونه برای این فصل سرد سال باید آماده شد؟
دیده‌بان بورس شنبه (30 آذر 98) / پیش‌بینی وضعیت بورس هفته

دنیای بورس: ورود شاخص کل بورس به نیمه ابرکانال، یعنی 350 هزار واحد رکورد تازه‌ای در تاریخ بازار سرمایه کشورمان محسوب می‌شود. حال باید دید در ادامه مسیر چه متغیرهایی روند سهام را تعیین می‌کنند. آیا بورس تهران همچنان پیشتاز بازارها می‌ماند؟ کدام محرک‌ها نقش پررنگ‌تری در ادامه خواهند داشت؟

 

پیش‌بینی بورس در هفته یلدایی

در حالی وارد آخرین روز پاییز می‌شویم، همچنان خوش‌بینی بالایی میان کارشناسان و سهامداران نسبت به روند قیمت‌ها وجود دارد. کارشناسان معتقدند سطوح مناسب قیمت جهانی و نرخ دلار در کنار انتظارات تورمی همچنان از سهام حمایت خواهد کرد. با این حال، برخی تحلیلگران و معامله‌گران نسبت به احتمال شناسایی سود پس از رشدهای اخیر و بازگشت به مسیر نزولی ابراز نگرانی کرده‌اند.

برای مطالعه بیشتر: نظرسنجی این هفته «دنیای بورس»  

همچنین پیشنهاد می‌شود پیش‌بینی یازده کارشناس از روند بازارها در فصل آخر 98 را بخوانید: بازار پولساز زمستان 98

 

بازی‌سازهای زمستانی سهام

پس از یک رالی قدرتمند در آذر، اکنون توجه معامله‌گران به عوامل متعددی معطوف خواهد بود. اولین مساله به جریان نقدینگی برمی‌گردد که در صورت حفظ سطوح بالای ارزش معاملات می‌تواند نقش قدرتمندی در روند قیمت‌ها داشته باشد و هرگونه عامل دیگری را حداقل در کوتاه‌مدت خنثا کند. دومین مساله به گزارش‌های ماهانه برمی‌گردد که تا انتهای هفته مورد توجه فعالان بورسی قرار می‌گیرد. هرچند در کلیت این گزارش‌ها انتظار عجیبی وجود نخواهد داشت، اما در برخی صنایع که بحث افزایش نرخ مطرح بوده، عملکرد آذر می‌تواند اهمیت پیدا کند. در ادامه نیز عملکرد 9 ماهه شرکت‌ها از نگاه تحلیلی اهمیت می‌یابد که در این خصوص بحث کاهش احتمالی هزینه‌ها در برخی گروه‌های خاص می‌تواند بر قیمت سهام اثر محسوسی داشته باشد.

مساله سوم تحولات سیاسی است که پس از سفر رییس جمهور کشورمان به ژاپن بیشتر مورد توجه معامله‌گران قرار خواهد گرفت. روحانی شب گذشته در توییتی نوشت: «ایران از هر طرحی که بتواند موجب افزایش تبادلات اقتصادی به ویژه در حوزه انرژی و افزایش صادرات و فروش نفت شود استقبال می‌کند. در راستای منافع ملی خود از هیچگونه مذاکره و توافقی، روی‌گردان نیستیم». موضوع دیگر به روند نرخ دلار برمی‌گردد که البته خود متاثر از فضای سیاسی خواهد بود. یعنی هرچند فضای تورمی انگیزه‌های صعودی را در بازار ارز ایجاد کرده، اما خوش‌بینی‌های سیاسی می‌تواند این مسیر را معکوس کند. در سوی دیگر، بحث افزایش سرمایه شرکت‌ها، به طور خاص تجدید ارزیابی دارایی‌ها، در ادامه اهمیت می‌یابد که در ادامه مسیر برای گروه‌هایی از سهام تعیین‌کننده خواهد بود.

در همین رابطه بخوانید: افزایش سرمایه چیست؟ / انواع آن را بشناسیم

 

در کدام جبهه سهام بمانیم؟

با توجه به تعدد عوامل اثرگذار، استراتژی سهامداری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند و نباید اسیر فضاها و هیجان‌های زودگذر شد. به عنوان تحلیل‌گری آشنا با فضای روانی بازار، نمی‌توان کسی را از خرید یک سهم بدون پشتوانه بنیادی منع کرد، اما باید تاکید شود بدون شناخت از عوامل پیشران یک سهم، بورس‌بازی به یک قمار خطرناک تبدیل می‌شود که می‌تواند عواقب سختی به همراه بیاورد. با توجه به صعودهای پی در پی سهام، مهم‌ترین پرسش بسیاری از فعالان بورسی آن است که در کدام سهم‌ها بمانیم. جواب یکسان و عمومی برای این پرسش وجود ندارد، زیرا سطح سرمایه افراد و میزان ریسک‌پذیری آنها متفاوت است. اما می‌توان چند قاعده مفید را مد نظر قرار داد.

طبیعتا زمانی که از سهام صحبت می‌کنیم، حداقلی از ریسک‌پذیری را در خود می‌بینیم، در غیر این صورت باید به گزینه‌های بدون ریسک و به نسبت جذابی مثل اوراق بدهی دولتی (اسناد خزانه) رجوع کرد. پس موضوع بحث در سهام است؛ اگر ریسک‌پذیری محدودی داریم، بدون تردید باید به دنبال سهام بنیادی رفت که اکنون می‌توان موارد نسبتا مناسبی از آنها را نیز پیدا کرد. این سهام را باید با دید حداقل میان‌مدت خریداری کرد و مطمئن بود، حتی اگر رشد قیمت‌ها سود چشم‌گیری نداد، سود نقدی تقسیمی بتواند سرمایه‌گذاری را مطلوب کند.

اما کسانی که ریسک‌پذیری بالاتری دارند می‌توانند در سهامی با داستان‌های جذاب و فعالیت بالای بازیگران باقی بمانند. مسائلی مانند افزایش سرمایه و افزایش نرخ‌های فروش روایت‌هایی هستند که فارغ از دقت تحلیلی آنها مورد قبول بازار هستند. به گفته رابرت شیلر، نوبلیست اقتصادی که شهرت زیادی در پیش‌بینی حباب‌ها دارد، آنچه در بازار اهمیت دارد «روایت غالب» (narration) است. اگر متوجه شدیم روایت غالب در یک سهم یا گروه به چه سمتی است با رصد دقیق اخبار مرتبط با آن روایت می‌توان سرمایه‌گذاری نسبتا پرسودی را انجام داد. البته طبیعتا ریسک این نوع سرمایه‌گذاری در مقایسه با سهام بنیادی بالاتر است، چون عمر روایت‌ها دائمی نیست و معامله‌گر به شدت باید نسبت به عواملی که روایت را تغییر می‌دهد یا جذابیت آن را میان اهالی بازار کاهش می‌دهد حساس باشد.

در نهایت فارغ از نوسانات کوتاه‌مدت، سهامی که صرفا با پشتوانه نقدینگی و حتی در نبود یک روایت مشخص و تا حدی توجیه‌کننده (نه توضیح‌دهنده) در حال رشد هستند، خطرناک‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری هستند. هرچند ممکن است در کوتاه‌مدت سودهای (شناسایی‌نشده‌ای) را در ذهن شما ایجاد کنند، اما چون زمان برگشت قیمت آنها معلوم نیست، حضور در این سهم‌ها دست کمی از قمار روی یک اسب یا بازی فوتبال ندارد. پس شاید بهتر باشد به جای بازی در سهام، در زمین جذاب‌تر و مفرح‌تری چنین ریسکی کنیم.

 

رویابافی در بازار جهانی؟

با وجود استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان، بورس آمریکا برای چهارمین هفته متوالی صعودی ماند و رکوردهای جدیدی را ثبت کرد. در این شرایط، برخی تحلیل‌گران نسبت به ادامه این روند ابراز نگرانی کرده‌اند و «فاز رویابافی» را به بورس آمریکا نسبت داده‌اند. رویابافی آخرین مرحله رشد حبابی است که ممکن است قیمت‌ها دیر یا زود به سقف خود برخورد کنند. هرچند بازار سهام آمریکا مستقیما اثری بر بورس تهران ندارد، اما ریزش آن می‌تواند بر قیمت کامودیتی‌ها اثر منفی بگذارد که به طور غیرمستقیم برای بورس تهران اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. به هر حال هفته گذشته، بازار کامودیتی وضعیت نسبتا مناسبی داشت. البته همانطور که انتظار می‌رفت به علت تردید‌های موجود در فاز اولیه توافق چین و آمریکا شاهد جهش قیمت کالاها نبودیم و بیشتر حفظ قیمت‌ها در سطوح نسبتا مطلوب اخیر رقم خورد.  

در همین رابطه بخوانید:

سرنوشت بازارها پس از استیضاح ترامپ

ابهامات فاز اول توافق تجاری چین و آمریکا