زمان عرضه مرحله سوم نفت در بورس

10:15 - 1400/01/21
عضو کمیسیون انرژی در مجلس از صدور مجوز برای عرضه مرحله سوم نفت در بورس تا هفته آینده خبر داد.

خانه ملت: علی بختیار با اشاره به اینکه عرضه نفت از طریق بورس در دو مرحله انجام و با موفقیت رو‌به‌رو شده است، گفت: اکنون پس از فروش نفت در دو مرحله از طریق بورس، حدود یک میلیون بشکه نفت دیگر در دست اخذ مجوز برای عرضه قرار دارد. البته مرحله سوم فروش نفت کمی به درازا کشیده که باید سریع‌تر این مهم صورت گیرد.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس با بیان اینکه دولت باید از تمام تجار و سرمایه‌داران داخلی و خارجی علاقه‌مند به تجارت نفت دعوت کند، گفت: احتمالا مجوز عرضه مرحله سوم نفت در بورس تا هفته آینده صادر خواهد شد اما این عرضه باید دایمی شود ضمن آنکه باید به‌منظور جلوگیری از اختلال در بورس نفت، فعالان با جدیت بیشتری ورود و شرایط و خواسته‌های خود را مطرح کنند.

وی با تاکید اینکه تجار بسیاری برای حضور در بورس نفت اعلام آمادگی کرده‌اند، لذا دولت باید مسیر را برای آن‌ها تسهیل کنند، تصریح کرد: ایجاد بانک اطلاعاتی برای فعالان متقاضی حضور در این حوزه و انجام کار مشترک میان بورس، بانک مرکزی و فعالان تجارت نفت می‌تواند رشد و رونق عرضه نفت و درآمدزایی مناسب را از طریق به دنبال داشته باشد.

بختیار دو عرضه قبلی نفت در بورس را موفق برشمرد و گفت: خریداران نفت توانستند در زمان کوتاه نفت خریداری شده را به فروش رسانند اما برای عرضه‌های جدید باید مشوق‌ها و تسهیلات بیشتری در نظر گرفته شود.

از دید سیاست‌مداران با همراهی بانک مرکزی، بورس، مجموعه نفت و بخش خصوصی می‌توان تحریم‌های نفتی را دور زد و مانع از تحقق آرزوی آمریکایی‌ها مبنی بر رساندن فروش نفت ایران به صفر شد و روز به روز راه‌های جدیدتری برای صادرات نفت خام باز کرد.