پنج ناگفته معاملات بورس سه‌شنبه (21 آبان 98)

12:10 - 1400/01/21
بورس تهران معاملات امروز را با رشد قابل ملاحظه 0.9 درصدی شاخص کل به پایان رساند، اما باز هم نتوانست از محدوده تعادلی سه هفته اخیر خارج شود و در سطحی بالاتر بایستد. با وجود اینکه ارزش معاملات هم تغییری معناداری نکرد، اما عقب‌نشینی محسوس سمت عرضه، منجر به تراکم سفارش‌گذاری‌ها و تشکیل صف خرید به ویژه در سهام کوچک‌تر بازار شد و به این ترتیب، شاخص هم‌وزن را 1.9 درصد ارتقا بخشید.
 پنج ناگفته معاملات بورس سه‌شنبه (21 آبان 98)

دنیای بورس/ علی صالحی: از بین ناگفته‌های معاملات بورس امروز می‌توان پنج نکته مهم را مورد بررسی قرار داد که در این بین، عدم تشکیل صف فروش بسیار جالب توجه بود. رشدهای خاموش قیمت در صنایع حاشیه‌ای، تحرکات خاص در سهام بازار پایه، تحولات سهام بانکی در کنار چشم‌انداز کالایی بازارهای جهانی از دیگر ویژگی‌های خاص معاملات امروز هستند که در زیر به تفصیل بررسی شده‌اند.

صف فروش نداریم

یکی از نکات قابل توجه در بازار امروز، برچیده شدن تمام صف‌های فروش و عدم تمایل سرمایه‌گذاران به قرار گرفتن در کف قیمتی برای فروش سهم‌ها بود. این اتفاق حتی در بهترین روزهای بازار سهام نیز کمتر به چشم می‌خورد و حاکی از این است که فروشندگان بازار در محدوده‌های قیمتی فعلی یا سهام خود را فروخته‌اند یا علاقه‌ای به سهام خود ندارند. البته این اتفاق می‌تواند با منفی شدن جریان معاملات و جذابیت نمادهای دیگر به صف فروش‌های پراکنده در بازار منجر شود و قابل تعمیم به آینده نیست. از سوی دیگر اتفاقات و جریان‌های خاص معاملاتی هر نماد نیز مسیر مستقلی دارد که با اخبار خاص و تاثیرگذار تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد اما کم‌رنگ شدن ملموس صف‌های فروش هیجان‌های منفی را در حال حاضر از تالار شیشه‌ای دور کرده‌است. هرچند با تقویت تقاضا و افزایش قیمت‌ها امکان تشدید عرضه‌ها در روزهای آتی وجود دارد.

غلغله در حاشیه

در یک نگاه کلی به بازار سهام گروه‌های مطرح بورسی نظیر خودرویی‌ها، بانکی‌ها، فلزات اساسی و شیمیایی معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند. سهم‌های بزرگ و به اصطلاح لیدر جریان قدرتمند صعودی را در روز سبز بازار پشت سر نگذاشتند و عرضه و تقاضا جهت‌گیری خاصی را نشان نمی‌داد. اما اگر اندکی از کانون اصلی بازار فاصله بگیریم تحرکات قیمتی کاملا مشهود است. صنایع لاستیک، ماشین‌آلات، غذایی بجز قند، مواد دارویی، کاشی و سرامیک، لیزینگ و انبوه‌سازی رشد بیش از 2 درصدی شاخص گروه را در معاملات امروز تجربه کردند. از آنجایی که تعداد نمادهای این صنایع عمدتا بیش از 5 سهم است و سهم خاصی به عنوان سهم بزرگتر جریان شاخص را به نفع خود تغییر نمی‌دهد، این رشد قیمت‌ها به صورت عمومی در صنایع یاد شده توزیع شده‌است. هرچند جز در موارد خاص، صف‌های خرید بزرگی در سهام صنایع مزبور دیده نمی‌شود اما افزایش قیمت‌های پایانی با کمترین تکانه‌های تقاضا از نکات قابل توجه معادلات گروه‌های یاد شده‌است. نکته‌ای که در این خصوص نباید فراموش شود این است که رشد قیمت‌ها عرضه‌های بالقوه را به همراه خواهد داشت و در صورت عدم تقویت تقاضا احتمالا تداوم این روند کم خواهد بود.

نوسان‌های بازار پایه

پس از تجربه ریزش‌های معنادر در پی رشدهای عجیب و غریب قیمت‌ها در سهام بازار پایه، قیمت برخی از سهم‌های این بخش بازار سهام برای نوسان‌گیران گزینه‌های جذابی را فراهم آورده است. نکته ویژه در این خصوص، بازگشت همزمان قیمت‌ها از مسیر نزولی در سهام بازار پایه با اصلاح‌های زیاد از روزهای ابتدایی آبان است. از سوی دیگر از آنجایی که نمادهای بازار پایه با محدودیت‌های زیاد نوسان قیمت روزانه همراه شده‌اند، بازگشایی برخی از این نمادها بدون محدوده نوسان قیمت در روزهای بعد از برگزاری مجمع عادی و فوق‌العاده با جهش‌های زیاد قیمت همراه شده‌است. به عنوان مثال نمادهای «وحکمت»، «وجامی» و «ثقزوی» پس از بازگشایی رشدهای به ترتیب 62.7 دردصد، 33.17 درصد و 29.52 درصدی را به ثبت رساندند. علاوه بر ثبت این بازدهی‌ها، برخی نمادهای دیگر نظیر «فنرژی»، «شمواد»، «شپلی»، «وثوق»، «وشمال»، «لخانه»، «کهرام» و «ثاصفها» علیرغم بازه محدود نوسان روزانه در 6 روز کاری بازدهی‌های بالای 20 درصدی را به ثبت رساندند.

موارد عجیب گروه بانکی

پس از انتشار بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر عدم اجازه افزایش سرمایه بانک‌ها از محل سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، فشار فروش محسوس و عدم حذابیت خرید را در نمادهای بانکی ملاحظه کردیم. رفته رفته این واکنش بازار به صورت تفکیک شده‌ای میان بانک‌های مختلف بنا بر میزان تاثیرپذیری از این بخشنامه توزیع شد و شاهد برچیده شدن صف‌های فروش و آرامش نسبی در برخی نمادهای بانکی بودیم. در عین حال برخی نمادهای بانکی هنوز هم تحت تاثیر فشار عرضه‌های سنگین بودند. اما طی دیروز و امروز در فضای مجازی اخبار تایید نشده‌ای در خصوص افزایش سرمایه بانک دی دست به دست شد که منجر به تشکیل صف خرید این نماد پس از اصلاح سنگین 32 درصدی قیمت این سهم شد. اما بعد از اتمام ساعت بازار، تکذیبیه غیررسمی از سوی یکی از مدیران بانک دی در خصوص عدم دریافت مجوز کتبی از بانک مرکزی مطرح شد که می‌تواند بازی این سهم را در فضای تایید و تکذیب و نوسان قیمت ادامه‌دار کند. علاوه بر این در نماد «ونوین» و با کاهش ریسک عرضه سهامدار عمده شاهد معاملات زیاد در سقف قیمت روزانه و در محدوده صف خرید بودیم. اگرچه شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران از عدم عرضه بیشتر در این نماد خبر داده بود اما عرضه سهامداران حقوقی دیگر نظیر شرکت نوسازی و ساختمان تهران و شرکت پشتیبان ایجاد ساختمان به طور خاص منجر به ثبت معاملات پرحجم در بالاترین قیمت مجاز شد. با وجود چنین سهامداران عمده دست به نقدی روند حرکت پرسرعت «ونوین» در روزهای آینده با چالش زیاد همراه است.

روز سرنوشت‌ساز کالایی‌ها

قرار است در ساعت 20:30 امروز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد سیاست‌های تجاری آمریکا سخنرانی کند. وی در توییتی قبل از این سخنرانی اظهار داشت که بازارها منتظر یک انفجار صعودی قیمت‌ها باشند. کارشناسان منتظرند تا جزئیاتی در خصوص توافق تجاری با چین ارائه شود و گمانه‌زنی‌های زیادی در این‌باره داشته‌ایم. نگاه به سهام کالایی و روند آن در معاملات روزانه حاکی از فریز قیمتی طی چند روز گذشته است. به نظر می‌رسد بازار سهام داخلی تا تعیین مسیر بازارهای جهانی تصمیمی برای ورود یا خروج جدی به سهام کالایی ندارد. امروز نیز در معاملات سهام گروه فلزات اساسی، کانه فلزی و شیمیایی خرید و فروش‌ها کاملا متعادل بود اما فردا می‌تواند برای سرمایه‌گذاران این صنایع روز متلاطمی باشد. این موضوع با توجه به میزان تاثیرگذاری بر شاخص کل می‌تواند این نماگر اصلی بورس را نیز با نوسان زیاد مواجه کند.