پیش‌بینی بورس فردا 6 خرداد 1403 / افت در دامنه 2 درصدی برای نماگر بازار سهام

16:15 - 1403/03/05
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در دامنه منفی دو درصدی هم افت کل این نماگر بازار سرمایه در پایان معاملات روز جاری با افت بیش از 16 هزار واحدی کار را تمام کرد تا این شایعه در بازار باشد که بازی بورس برای روزهای بعد همچنان در محدوده 2 درصدی باقی می‌ماند؟

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران ارزش معاملات در محدوده 4.7 هزار میلیارد تومانی قرار گرفت و ارزش بازار نیز در حوالی  7 هزار و 209 همتی ایستاد تا شاخص کلی بیش از 16 هزار واحد افت را تجربه کرد باشد و رقم شاخص به عدد 2 میلیون و 97 هزار واحدی برسد.

فولاد ، فملی و شستا بیشترین تلاش را برای منفی کردن بازار روز جاری برای بازار سرمایه به خرج دادند و خودرو چندین بار در بازار تلاش کرد تا از صف فروش جدا شود اما باز هم با عرضه مواجه می‌شد تا امید برای مثبت شدن در بازار از بین برود.

در بازار امروز نمادهای پر چالش هفته گذشته (هفته دو روز کاری قبل) یعنی نمادهای شپنا ، شبندر ، شتران و شبریز اطلاعیه بازگشایی خود را روی تابلوی اعلانات بازار سرمایه دیدند و باز گشایی این نمادها نیز به افت بازار فشار بیشتری را آورد.

فلزات اساسی ، گروه خودرویی و گروه بانکی رتبه اول تا سوم ارزش معاملات روز جاری را به خود اختصاص دادند.این گروه ها به ترتیب 211 میلیارد تومان ، 184 میلیارد تومان و 97 میلیارد تومان ثبت شد.

سازمان بورس نیز در جدید ترین اطلاعیه خود اعلام کرده است که در هفته گذشته در بازار بورس اوراق بهادار تهران خالص خریداران بیش از 92 هزار نفر بوده است هر چند که از هفته های پیشین این اعداد خیلی کم تر است اما حداقل می‌توان گفت از تعداد خالص فروشندگان که رقم 80 هزار نفری است بیشتر شده است.

در هفته پایانی اریبهشت ماه 121 هزار نفر خریدار در بازار وجود داشته است که این عدد به 92 هزار کد رسیده است همچنین تعداد فروشندگان از 191 هزار کد معاملاتی به 80 هزار کد تنزل پیدا کرده است.

اما بازار امروز نشان داد که برای روز های آینده  وضعیت سرمایه گذاری غیرمستقیم هم چندان امیدوار کننده نیست و نمادهای اهرم ، شتاب ، داریکم ، پالایش ، توان و ... در بازار روز جاری رخ منفی را به خود گرفته بودند.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در خصوص  پرداخت سود سهام عدالت این طور عنوان کرده است که مجموعه اتفاقاتی رخ داد که سبب شد برخی شرکت‌ها تخلف کرده و نتوانند سود سهام عدالت را پرداخت کنند این شرکت‌ها اکثرا با کمبود نقدینگی مواجه هستند. ما هم توصیه کردیم که باید سود سهام عدالت پرداخت شود امیدواریم تا خرداد بتوانیم این سود‌ها را جمع‌آوری و مابقی سود سهام عدالت را پرداخت کنیم البته باید زمان دقیق آن را شورای عالی بورس مشخص کند.

اما بیست و نهمین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، فردا یکشنبه ۶ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. گفته می‌شود تا کنون 28 جلسه حراج برگزار شده است و 4.4 تن طلا با عیار 995 در هزار مورد معامله قرار گرفته است.

دنیای اقتصاد هم اعلام کرده است که  سامانه عرضه خودروهای برقی برای ثبت نام متقاضیان حقیقی و حقوقی فعالیتش را آغاز کرده است در این سامانه قیمت پایه و علی الحساب هفت خودروی تمام برقی اعلام شد.

شرکت پتروشیمی زاگرس از رای دیوان عدالت اداری درباره نرخ‌های خدمات جانبی سال 1401 مبنی بر دستور موقت توقف اجرای مصوبه شورای رقابت خبر داد . طبق این اطلاعیه نرخ‌های اعلام شده برای سال 1401 قابل پذیرش نبوده و این شرکت کماکان با رعایت صرفه و صلاح پیگیری های حقوقی و قانونی لازم را به عمل خواهد آورد.

همچنین مصطفی رجبی مشهدی در نشست مشترک وزارت صنعت و نیرو برای همکاری در تامین نیاز مصرف برق صنایع بورسی و شبکه سراسری با وجود ناترازی، گفته مقرر شد دو وزارتخانه با تشکیل کارگروهی و تشکیل جلسات منظم تا نیمه خرداد، اولویت‌های تحقق اهداف را مطرح کرده و هر زمان حداکثر انرژی قابل تحویل صنایع را تامین کنند. وی ادامه داد: محدودیت‌های برق صنایع نسبت به سال گذشته با تفاهم طرفین کاهش یافته و برنامه مدیریت مصرف برق تمام صنایع در قالب تفاهم نامه مشترک به مشترکین و دستگاه‌های ذیربط ابلاغ و بر روند اجرای برنامه ها نظارت خواهد شد.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بعد از 13 روز افت مداوم در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه سطح حمایتی 2.2 میلیون واحدی را از دست داد تا در ادامه این افت‌ها محدوده میانگین 55 روزه را نیز از دست داده باشد.

اهالی تکنیکالیست بازار این احتمال را در گوشه ذهن خود داشتند که ممکن است شاخص تا حمایت میانگین 200 روزه نیز افت را تجربه کند.

که این امر در روز یکشنبه هفته گذشته و با افت بیش از 62 هزار واحدی شاخص کل همراه شد و شاخص در یک روز خود را به میانگین 200 روزه رساند.

از سویی با توجه به حادثه‌ای که برای بالگرد رییس جمهور رخ داد دامنه نوسان به مثبت و منفی 2 درصدی محدودتر شد اما این موضوع جریان افت بازار را مختل نکرد و شاخص به عدد اعداد کمتر از 2 میلیون و 100 هزار واحدی برسد.

بدین ترتیب در یک ماه بیش از 200 هزار واحد از ارتفاع شاخص کل کم شد. وضعیتی که حداقل ممکن است تا روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نیز ادامه دار باشد.

پیش‌بینی بورس فردا 6 خرداد 1403 / افت در دامنه 2 درصدی برای نماگر بازار سهام7