گزارش اکوایران از معاملات بازار سهام

نوبت تعدیل به بورس رسید

14:23 - 1403/02/04
پس از 4 روز رشد متوالی، شاخص کل بورس تهران امروز تعدیل شد.

 در معاملات روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 13 هزار و 421 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 303 هزار و 382 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با رشد هزار و 321 واحدی در رقم 759 هزار و 22 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با ریزش 47 واحدی به رقم 25 هزار و 488 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با رشد 264 واحد به سطح 139 هزار و 821 واحد رسید. 

ورود پول حقیقی به بورس 

روز سه‌شنبه برای چهارمین روز متوالی خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 53 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. 

امروز نماد خاهن بیشترین ورود پول حقیقی را داشت که ارزش آن 74 میلیارد تومان بود. پس از خاهن، نمادهای خزامیا، واعتبار، فاراک و خدیزل بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای فملی، خودرو، ثفارس، فولاد و شستا تعلق داشت.

نوبت تعدیل به بورس رسید20

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز فولاد، فملی و شپنا نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای وامید، خزامیا و بوعلی از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای هرمز، آریا و آریان بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای خاور، ارفع و سپیدار نمادهایی هستند که اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و کاما و فولاد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز خاور، فزر و کرمان بیشترین تراکنش را داشتند. 

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 8 هزار و 960 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 720 میلیارد تومان بود که 8 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 3 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 5 هزار و 86 میلیارد تومان رسید.

نوبت تعدیل به بورس رسید17

پرمعامله‌ترین سهم‌ها

در معاملات امروز نماد خزامیا بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 156 میلیارد تومان بود. 

پس از خزامیا، خاهن بیشترین ارزش معاملات را داشت و واعتبار رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خودرو و کاما در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد یک میلیارد و 117 میلیون و 979 هزار و 749 سهم در صدر قرار گرفته است. خاهن در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خزامیا و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات سه‌شنبه، 98 نماد صف خرید داشتند و 38 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 6  درصدی نسبت به روز کاری قبل به 305 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 36 درصدی به 111 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

نوبت تعدیل به بورس رسید14