فرار نیم تریلیون سرمایه از بورس در روز سه‌شنبه

15:11 - 1403/01/28
روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 575 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

در معاملات روز سه‌شنبه بیست و هشتم فروردین ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 4 هزار و 998 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 201 هزار و 908 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 2 هزار و 833 واحدی در رقم 723 هزار و 166 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با کاهش 105 واحدی به رقم 24 هزار و 603 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افت 621 واحد به سطح 131 هزار و 69 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بورس 

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 575 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. 

امروز نماد خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 29 میلیارد تومان بود. پس از ایران خودرو، نمادهای وبانک، فولاد، شستا و ملت بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای آسیاتک، وارس، فملی، وملی و دکوثر تعلق داشت.

فرار نیم تریلیون سرمایه از بورس در روز سه‌شنبه8

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز شستا، فارس و وبملت نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای فملی، فولاد و همراه از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، مارون و شگویا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای ارفع، تجلی و بگیلان سبزپوشان بازار هستند که اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و وبملت و فملی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز کرمان، خاور و کرومیت بیشترین تراکنش را داشتند

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 9 هزار و 849 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 139 میلیارد تومان بود که 22 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 44 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 816 میلیارد تومان رسید. 

فرار نیم تریلیون سرمایه از بورس در روز سه‌شنبه14

پرمعامله‌ترین سهم‌ها

در معاملات امروز نماد وبملت بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 119 میلیارد تومان بود. 

پس از وبملت، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد فملی و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد یک میلیارد و 169 میلیون و 717 هزار و 905 سهم در صدر قرار گرفته است. وبملت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد خودرو و فولاد نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات سه‌شنبه، 86 نماد صف خرید داشتند و 290 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 88 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 169 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 70 درصدی به 782 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

فرار نیم تریلیون سرمایه از بورس در روز سه‌شنبه7