مسیر پول‌ها در بورس تهران / بازار قرمزپوش به تعطیلات رفت

15:14 - 1402/11/11
شاخص اصلی بورس تهران در حالی برای سومین روز متوالی ریزش کرد که برای سومین روز پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

در معاملات روز چهارشنبه یازدهم بهمن ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 3 هزار و 36 واحد معادل 0.14 درصد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 107 هزار و 303 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش هزار و 698 واحدی معادل 0.23 درصد در رقم 732 هزار و 715 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 71 واحدی به رقم 25 هزار و 416 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 339 واحد به سطح 134 هزار و 825 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بورس

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سومین روز منفی شد و 230 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد دی برای دومین روز متوالی بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 31 میلیارد تومان بود. پس از دی، نمادهای ثفارس، خودرو، فملی و وبملت بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شگستر، ثجنوب، فنر، سمگا و کرومیت تعلق داشت.

مسیر پول‌ها در بورس تهران / بازار قرمزپوش به تعطیلات رفت16

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز فولاد، پارسان، وبملت و فارس نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای فخوز، سدشت و شپنا از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، هرمز و انتخاب بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای وسپهر، آ س پ و کرومیت بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد داتام بیشترین تراکنش را داشت و شستا و کسرام در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نخریس، فصبا و کرومیت بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 25 هزار و 222 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 15 هزار و 590 میلیارد تومان بود که 62 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 8 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 540 میلیارد تومان رسید. 

مسیر پول‌ها در بورس تهران / بازار قرمزپوش به تعطیلات رفت20

نمادهای پرمعامله بورس تهران

در معاملات امروز نماد کسرام بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 114 میلیارد تومان بود. 

پس از کسرام، شگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و سدبیر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد کرومیت و ثشاهد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شگستر با تعداد 533 میلیون و 144 هزار و 720 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به حفارس تعلق داشت. دو نماد خودرو و وتجارت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات چهارشنبه، 49 نماد صف خرید داشتند و 44 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 50 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 346 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 13 درصدی به 200 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

مسیر پول‌ها در بورس تهران / بازار قرمزپوش به تعطیلات رفت18