مقاطع طویل فولادی در میانه عقبگرد انتظارات تورمی بدون مشتری شدند

ریزش نرخ ارز رینگ مقاطع را کساد کرد

14:56 - 1402/10/02
بازگشت نرخ ارز به کانال قیمتی 49 هزار تومان و عدم کشش بازار شمش و محصولات فولادی برای رشد نرخ باعث شد تا علی‌رغم آغاز محدودیت گاز واحدهای احیا آهن‌اسفنجی در کشور از نرخ مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد کاسته شده و حجم فروش انواع میلگرد در رینگ صنعتی بورس کالا نیز با افت همراه شود.

دلار در معاملات بازار آزاد کانال قیمتی 50 هزار تومان را از دست داد؛ این عقبگرد قیمتی سیگنال منفی موثری برای بسیاری از بازارها به همراه داشت، به نحوی که بازار سرمایه در روز چهارشنبه 28 آذر ماه قرمزپوش شد و از ارزش سایر دارایی‌های کالایی در بازارها کاسته شد. بازگشت نرخ ارز به کانال قیمتی 49 هزار تومان و عدم کشش بازار محصولات فولادی برای رشد نرخ باعث شد تا از ارزش میلگرد در بازار آزاد نیز کاسته شود و در عین حال معاملات بورسی آن با افت حجم فروش مواجه شود.

بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد ظرف روز چهارشنبه گذشته 22 آذر ماه به 24 هزار و 200 تومان نیز صعودکرده بود؛ اما غلبه سیگنال‌هی کاهشی در رینگ مقاطع باعث شد تا این محصول ظرف روز چهارشنبه 29 آذر ماه در بازار آزاد تهران در محدوده قیمتی 23 هزار و 300 تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش رود.

رکود گریبان‌گیر صنایع تکمیلی فولادی

بررسی داده‌های معاملاتی بورس کالا حاکی از آن است که ظرف روز چهارشنبه 29 آذر ماه بالغ بر 310 هزار تن انواع مقاطع فولادی شامل میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه شد. میزان تقاضای ثبت شده برای این محصولات به 100 هزار و 710 تن رسید و در نهایت تیز 61 هزار و 398 تن انواع مقاطع فولادی از این بازار مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب نسبت حجم فروش به عرضه در رینگ فیزیکی بورس کالا حدود 19.7 درصد بود. آغاز فصل سرما در کشور و کاهش فصلی فعالیت ساخت‌وساز به دلیل برودت هوا و بارندگی و انباشت  محصول در انبار تجار باعث شده تا رینگ مقاطع فولادی خالی از رونق باشد. در این شرایط تسهیل صادرات و عدم اجبار تولیدکنندگان محصول نهایی به عرضه کل تولید خود در رینگ صنعتی بورس کالا می‌تواند از چالش رکود که صنایع تکمیلی با ۀن مواجه هستند بکاهد.

میلگرد بازار آزاد ارزان‌تر از محصول بورسی

ظرف هفته پایانی آذر ماه امسال بالغ بر 283 هزار و 800 تن انواع میلگرد فولادی با قیمت پایه‌ای در بازه 19 هزار و 260 تومان تا 21 هزار و 469 تومان در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه شد. برای این محصولات تقاضایی بالغ بر 65 هزار تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش 47 هزار و 427 تن میلگرد فولادی از این بازار انجامید. به این ترتیب نسبت حجم معامله به حجم عرضه در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران در روز چهارشنبه 29 آذر ماه به 16.7 درصد رسید. این در حالی بود که ظرف سومین هفته از آذر مه بالغ بر 62 هزار تن میلگرد از این بازار مورد معامله قرار گرفته بود.

درحالی که خبر آغاز قطعی گاز واحدهای احیا آهن اسفنجی به رونق نسبی معاملات میلگرد در سومین هفته از آذر ماه منجر شد؛ عقبگرد قیمتی در بازار ارز و عدم کشش بازار برای رشد قیمت باعث شد تا مجدد ظرف هفته پایانی آذر ماه از رونق رینگ مقاطع طویل فولادی کاسته شود که این موضوع خود را در افت حجم فروش و کاهش قیمت‌ها نمایان کرد.

میانگین نرخ فروش هر کیلوگرم میلگرد از رینگ صنعتی بورس کالا ظرف هفته پایانی آذر ماه برابر 21 هزار و 355 تومان بود. با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس قیمت تمام شده این محصول به 23 هزار و 330 تومان می‌رسد. این در حالی است که میلگرد در بازار آزاد نیز در همین کانال قیمتی معامله می‌شود و بنابراین عدم فاصله قیمتی میان میلگرد بورسی و همین محصول در بازار آزاد به عدم تمایل به خرید از بازار فیزیکی بورس کالا دامن می‌زند.