گزارش اکوایران از معاملات بازار سهام؛

صعود کم‌جان شاخص بورس تهران

14:19 - 1402/09/06
امروز شاخص بورس تهران هزار و 647 واحد بالا آمد تا رشد اندکی را پشت سر گذاشته باشد.

در معاملات روز دوشنبه ششم آذر ماه 1402، شاخص کل بورس تهران هزار و 647 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 26 هزار و 95 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 2 هزار و 194 واحد در رقم 710 هزار و 825 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 9 واحدی به رقم 25 هزار و 152 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 3 واحد به سطح 128 هزار و 531 واحد رسید. 

خروج سرمایه از بورس

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 192 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

امروز نماد خساپا بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 25 میلیارد تومان بود. پس از خساپا، نمادهای وبملت، ثپردیس، فملی و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای کترام، فزر، غمینو، خبنیان و وسدید تعلق داشت.

صعود کم‌جان شاخص بورس تهران15

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز فملی، رمپنا و کگل نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل جم، حکشتی و خودرو از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای بجهرم، شگویا و ددانا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای فصبا، تجلی و بپیوند بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد غزر بیشترین تراکنش را داشت و سصفها و تکاردان در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز کرومیت، فصبا و نطرین بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 119 هزار و 110 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 113 هزار و 355 میلیارد تومان بود که 95 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 7 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 988 میلیارد تومان رسید. 

نمادهای پرمعامله بورس تهران

در معاملات امروز نماد سصفها بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 117 میلیارد تومان بود. 

پس از سصفها، وامید بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد اخابر و غزر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 217 میلیون و 244 هزار و 392 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وتجارت تعلق داشت. دو نماد غزر و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات دوشنبه، 60 نماد صف خرید داشتند و 57 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 6 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 119 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش یک  درصدی به 248 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

صعود کم‌جان شاخص بورس تهران4