گزارش اکوایران از معاملات بازار سهام؛

افزایش 8 برابری خروج پول از بورس

14:46 - 1402/06/18
روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و 946 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز سه‌شنبه 8 برابر بیشتر شده است.

در معاملات روز شنبه هجدهم شهریور 1402، شاخص کل  بورس تهران  21 هزار و 271 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 129 هزار و 705 واحد رسید. بدین ترتیب شاخص کل پس از 10 روز معاملاتی ریزش کرد. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با ریزش 9 هزار و 598 واحد در رقم 716 هزار و 861 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با افت 296 واحدی به رقم 26 هزار و 480 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با کاهش 2 هزار و 689  واحدی به سطح 127 هزار و 828 واحد رسید. 

افزایش خروج سرمایه از بورس

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و 946 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز سه‌شنبه 8 برابر -معادل 700 درصد- بیشتر شده است.  

امروز نماد وتجارت بیشترین خروج را داشت که ارزش آن 74 میلیارد تومان بود. پس از بانک تجارت، نمادهای شستا، شپنا، خودرو و شتران بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود  پول حقیقی  به نمادهای سصفها، پسهند و وسپهر اختصاص داشت.

افزایش 8 برابری خروج پول از بورس11

نمادهای پیشران بورس و فرابورس

امروز نمادهای نوری، فولاد، فارس و فملی نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل شپدیس، سصفها و کرماشا از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای آریا، زاگرس و شگویا بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص داشتند و نمادهای وسپهر، پارتا و ددانا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد تکاردان بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در  فرابورس  نیز بمولد، دی و فن افزار بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 11 هزار و 242 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 608 میلیارد تومان بود که 5 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 21 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 5 هزار و 459 میلیارد تومان رسید. 

افزایش 8 برابری خروج پول از بورس20

نمادهای پرمعامله بازار سهام 

در معاملات امروز نماد تکاردان بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات  آن 144 میلیارد تومان بود. 

پس از تکاردان، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد وتجارت و سصفها در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 615 میلیون و 879 هزار و 65 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وتجارت تعلق داشت. دو نماد خودرو و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات شنبه، 46 نماد صف خرید داشتند و 139 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 53 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 102 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 84 درصدی به 529 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

افزایش 8 برابری خروج پول از بورس10