بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

پیش‌بینی بورس فردا 12 شهریور 1402 / خبر خوش وزیر بازار سهام را تکان نداد

16:19 - 1402/06/11
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری همچنان در محدوده‌های 2.1 میلیون واحدی قرار دارد و حتی خبر وزیر هم نتوانست این مقاومت را از سر راه بردارد به همین خاطر باز هم شایعه دست کاری شاخص در فضای مجازی بین اهالی بازار در حال دست به شدن است.

امروز در فضای مجازی توئیت احسان خاندوزی در رابطه با مصوبه نرخ خوراک در بین اهالی بازار دست به دست شد با این عنوان که نرخ خوراک به فرمول برگشت!

وزیر اقتصاد در توئیت خود این گونه نوشت که همان‌طور که هفته قبل خبررسانی شد و باهدف تقویت تولید و پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد، دولت تا پایان برنامه هفتم، روش محاسبه نرخ خوراک گاز صنایع را به فرمول بازگردانده است. از نظر خیلی از اهالی بازار سرمایه این موضوع یعنی عقب نشینی دولت‌مردان از نظرات چند ماه گذشته خود البته که بازار ضربه سختی از تصمیمات چند ماه گذشته دولت خورده است و هنوز هم‌توان ایستادن ندارد. بازار با وجود اینکه خبر خوش وزیر را شنیده بود بدون واکنشی خاص در محدوده‌های 7 هزار میلیارد تومانی ارزش معاملاتی خود را حفظ کرد و شاخص همچنان در محدوده 2 میلیون و 100 هزار واحدی ایستاده است محدوده‌ای که مدت‌ها است بازار را فرسایشی کرده است.

 دیگر خبر مهم برای بازار سرمایه اظهار نظر رئیس سازمان بورس در خصوص تأخیر تحویل خودرو توسط خودروسازان بود. مجید عشقی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار تهران عنوان کرد است که خسارت تأخیر در تحویل به خریداران خودرو از بورس کالا پرداخت می‌شود. بر اساس دستورالعمل‌های تسویه بورس کالا، جریمه تأخیر هر نوع کالا ۰.۲۵ درصد در روز است که در سال ۵۰-۶۰ درصد یا بیشتر می‌شود و ایران‌خودرو تا الان ۱۰ میلیارد تومان بابت جریمه تحویل خودرو به خریداران خودرو از بورس پرداخت کرده است.

 همچنین خبر دیگر در مورد لیدر سنتی بازار اینکه نرخ قیمت‌های جدید محصولات خودروسازان به‌زودی اعلام خواهد شد.

 اما شرکت صنعتی بهشهر طی اطلاعیه‌ای در سامانه کدال از کاهش نرخ 15 درصدی محصولات خود خبر داده است. این شرکت به استناد نامه دریافتی از انجمن صنفی روغن‌نباتی ایران عنوان کرده است که محصولات تولیدی جهت مصرف خانوار بین 12 تا 15 درصد و محصولات تولیدی صنف و صنعت و فله بین 10 تا 15 درصد با کاهش قیمت مواجه شده است.

 بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس تهران

 شاخص کل بورس تهران شهریور ماه خود را با رویه مثبتی آغاز کرده است و شاخص کل توانست از پس مقاومت میانگین 55 روزه را از سر راه بردارد و به اعداد و ارقام بالاتری برسد؛ اما از منظر تکنیکالی کلاسیک همچنان در محدوده مقاومتی 2.1 میلیون واحدی قرار دارد جایی که در مرداد ماه 1399 با اغماض در آن قرار داشت و همچنان شاخص بازدهی خوبی را در این سه سال از خود نشان نداده است. بعد از مقاومت میانگین 55 روزه در شاخص این انتظار وجود دارد (صرفاً از منظر تکنیکالی) که شاخص در محدوده 2.2 میلیون واحدی هم با مقاومت سختی روبرو شود چرا که این محدوده در دوره گذشته (چند ماه پیش) به عنوان یک سطح حمایتی قویی بود که با ازدست‌رفتن بازار در یک روند فرسایشی قرار گرفته بود.

 اما شاخص هم وزن همچنان با مقاومت 55 روزه خود درگیر است و این مقاومت هنوز اجاره رشد به شاخص نداده است. اهالی بازار عنوان می‌کنند تا زمانی که ارزش معاملات در اعداد و ارقام بالاتر ثبت نشود بازار در این وضع رنج‌های مثبت و منفی خواهد ماند این در حالی است که خیلی از فعالان بازار پرتفوی‌های خود را در زیان می‌بینند.

پیش‌بینی بورس فردا 12 شهریور 1402 / خبر خوش وزیر بازار سهام را تکان نداد3

پیش‌بینی بورس فردا 12 شهریور 1402 / خبر خوش وزیر بازار سهام را تکان نداد17