گزارش اکوایران از معاملات بازار سهام؛

خبر خوش دولت سقف مقاومت بورس را نشکست!

14:12 - 1402/06/07
خبر بازگشت نرخ خوراک پتروشیمی به فرمول قبلی نتوانست سطح مقاومت 2.1 میلیونی را بشکند.

در معاملات روز سه‌شنبه هفتم شهریور 1402، شاخص کل بورس تهران 10 هزار و 904 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 95 هزار و 73 واحد رسید. 

در نیم ساعت ابتدایی معاملات، شاخص از مرز 2 میلیون و 100 هزار واحد عبور کرد اما پس از آن شاخص با شیب ملایمی ریزش کرد و در نهایت در زیر سطح 2.1 میلیونی قرار گرفت. بدین ترتیب خبر بازگشت نرخ خوراک پتروشیمی به فرمول قبلی نتوانست سطح مقاومت 2.1 میلیونی را بشکند. 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با افزایش هزار و 873 واحدی در رقم 707 هزار و 10 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس نیز با افت 5 واحدی به رقم 26 هزار و 272 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با کاهش 26 واحد به سطح 127 هزار و 685 واحد رسید.

تداوم خروج سرمایه از بورس

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای دومین روز منفی شد و 197 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

امروز همانند روز گذشته نماد وبملت بیشترین خروج را داشت که ارزش آن 35 میلیارد تومان بود. پس از بانک ملت، نمادهای شپنا، شپدیس، شبندر و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای همراه، وساپا و شخارک اختصاص داشت.

خبر خوش دولت سقف مقاومت بورس را نشکست!1

 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌  بورس  و فرابورس

امروز نمادهای فملی، پارسان و تاپیکو نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل فارس، شستا و شبندر از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای زاگرس، وسپهر و شاوان بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای خاور، صبا و هرمز بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد خگستر بیشترین تراکنش را داشت و شستا و شهر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در  فرابورس  نیز بمولد، فن افزار و دی بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 11 هزار و 810 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 814 میلیارد تومان بود که 24 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 18 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 6 هزار و 96 میلیارد تومان رسید. 

خبر خوش دولت سقف مقاومت بورس را نشکست!6

پرمعامله ترین سهم‌های بازار 

در معاملات امروز نماد ثشاهد بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات  آن 191 میلیارد تومان بود. 

پس از ثشاهد، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و ورنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد وساپا و شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

عرضه و تقاضای بورس  

در معاملات سه‌شنبه، 83 نماد صف خرید داشتند و 60 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 284 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 6 درصدی به 414 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

خبر خوش دولت سقف مقاومت بورس را نشکست!5