بررسی عملکرد مالی و شرایط بنیادی شرکت سیمان سپاهان؛

تحلیل بنیادی سهام سپاها/ سود ناخالص سیمان سپاهان 4 برابر شد!

11:50 - 1402/05/09
اکوایران: شرکت سیمان سپاهان با وجود کاهش حاشیه سود خالص فصلی خود در بهار امسال به نسبت زمستان سال اخیر، رشد قابل توجهی در درآمدزایی و سودآوری به نسبت بهار 1401 داشته است.

به گزارش اکوایران، سهام شرکت سیمان سپاهان با ارزش بازاری 4 هزار و 802 میلیارد تومان در تابلوی اصلی بازار اول بورس تهران معامله می‌شود. شرکت سیمان سپاهان از جمله شرکت‌های صنعت سیمان کشور به شمار می‌رود که سال مالی خود را از ابتدای مهر ماه آغاز می‌کند و در انتهای شهریور ماه سال مالی خود را به پایان می‌رساند. شرکت سیمان سپاهان معمولا سیمان کیسه‌ای و فله‌ای خود را در بازار داخلی به فروش می‌رساند و مشابه شرکت‌های سیمانی دیگر به فروش صادراتی کلینکر می‌پردازد.

 

سیمان سپاهان در سال مالی جاری خود هزار و 497 میلیارد تومان فروش داشته است که 415 میلیارد تومان آن را صادرات کلینکر تشکیل داده است. سپاها در سال‌های اخیر به خوبی توانسته است فروش فصلی خود را افزایش دهد و حاشیه سود فصلی این مجموعه نیز رشد کرده است. روند فروش و سود‌آوری شرکت سیمان سپاهان نشان می‌دهد که این مجموعه در فصل بهار معمولا از حاشیه سود ضعیف‌تری برخوردار است و درآمد‌های عملیاتی کمتری به نسبت فصول دیگر سال به دست می‌آورد. 

فروش تیرماه سیمان سپاهان به 291 میلیارد تومان رسید!

سیمان سپاهان در تیر ماه امسال که دهمین ماه از سال مالی 1402 این مجموعه به شمار می‌رود توانسته است فروش 291.5 میلیارد تومانی به ثبت برساند. سپاها در بهار امسال 528.7 میلیارد تومان درآمد عملیاتی به ثبت رساند که 54 درصد بیشتر از فروش این مجموعه در بهار سال گذشته بوده است.

تحلیل بنیادی سهام سپاها/ سود ناخالص سیمان سپاهان 4 برابر شد!17

سپاها در 10 ماهه طی شده از سال جاری به متوسط 150 میلیارد تومانی فروش ماهانه دست یافته است. این در حالی است که متوسط فروش ماهانه سپاها در سال مالی قبل 125 میلیارد تومان بود و در سال مالی 1400 نیز 84 میلیارد تومان بوده است.

سود 250 درصدی «حتوکا» با کشنده‌های جدید

روند نزولی حاشیه سود خالص سپاها

حاشیه سود خالص فصلی سپاها در پاییز سال گذشته قله 54 درصد را تجربه کرد. این مجموعه در زمستان سال 1401 و بهار امسال شاهد افت حاشیه سود خالص خود تا سطح 34.6 درصدی بوده است. روند نزولی حاشیه سود خالص سپاها درحالی به ثبت رسیده است که حاشیه سود ناخالص این شرکت در مدت مشابه از 49 درصد به 55 درصد افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی سهام سپاها/ سود ناخالص سیمان سپاهان 4 برابر شد!12

مقایسه عملکرد سپاها در بهار 1402 به نسبت بهار 1400 نشان می‌دهد که شرکت سیمان سپاهان توانسته است در کنار رشد 56 درصدی درآمد‌های عملیاتی خود، بهای تمام شده درآمد‌های عملیاتی را 10 درصد کاهش دهد. سود ناخالص سپاها به نسبت بهار سال قبل 4 برابر شده و سود خالص این مجموعه نیز به نسبت مدت مشابه در سال قبیل افزایش 449 درصدی داشته است.