بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

پیش‌بینی بورس فردا 3 مرداد 1402 / اژه‌ای: دولت به مردم پاسخگو باشد

16:45 - 1402/05/02
در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل با رشد 21 هزار و 500 واحدی کار را تمام کرد؛ اما همچنان در اعداد و ارقام کمتر از 2 میلیون واحدی قرار دارد. نماد شبندر که در روز گذشته در نیم ساعت پایانی با افت 10 درصدی شاخص را منفی کرده بود امروز تا حوالی صف خرید پیش رفت. نماد فولاد خوزستان هم که معاملات روز گذشته آن باطل شد امروز با مثبت 8 درصدی برای قیمت پایانی و آخرین بازگشایی شد. تا شاخص بورس تهران و نقشه بازار بورس اوراق بهادار تهران رخ سبزی را پس از مدت‌ها به خود بگیرد.

به گزارش اکوایران، امروز نمادهای بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری غدیر، و فولاد خوزستان جزو برترین نمادهایی بودند که تأثیر مثبت به سزایی در تغییر شاخص بورس تهران به سمت مثبت را داشتند.

 

گروه خودرو، بانک و فلزات اساسی به ترتیب با 273، 215 و 204 میلیارد تومان برترین گروه‌ها از نظر ارزش بازاری باشند و با نزدیک بودن ارزش معاملات به هم نشان از تعادل بازار در روز جاری را منعکس کنند. در جریان روز جاری ارزش معاملات کمتر از 4 هزار رو 500 میلیارد تومان ثبت شد و ارزش بازار بورس نیز حدود 7 هزار رو 88 همت بود.

رئیس قوه قضائیه امروز از دولت خواست در مورد بورس به مردم توضیح بدهد، اژه‌ای در جلسه شورای‌عالی قوه قضاییه عنوان کرد جمعیت کثیری درگیر این مسئله هستند. امروز در مورد بورس فضاسازی صورت می‌گیرد و بورس برای مردم تولید نگرانی کرده است. زمانی عنوان شد بیش از ۵۰ میلیون کد بورسی داریم، یعنی جمعیت کثیری از کشور درگیر مسئله بورس هستند. در حال حاضر هیچ قضاوتی ندارم؛ اما به‌هرتقدیر بازرسی کل کشور، شورای‌عالی بورس و دولت بیایند و تبیین کنند تا دشمن نتواند سو استفاده کند.

سازمان بورس نیز در راستای تدوین قانون برنامه هفتم کشور به مجلس پیشنهاد داد که تجدید ارزیابی تمام طبقات دارایی‌ها برای شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان الزامی شود .

از سویی هم روز گذشته پورابراهیمی با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس به استناد سه قانون خواستار ابطال مصوبه نرخ خوراک ۷۰۰۰ تومانی شده است.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس تهران

از منظر تکنیکالی شاخص کل بورس تهران چند روز است که در محدوده باکس زردرنگ مشخص شده روی نمودار شاخص کل قرار دارد. محدوده‌ای که قبلاً در مورد آن صحبت کرده‌ایم. جایی که به‌عنوان خط میانی کانال صعودی فرضی قرار دارد و با محدوده 261 درصد فیبوناچی موج قبلی کوتاه‌مدت همخوانی دارد. از طرفی هم با اغماض می‌تواند گفت که در حوالی 23 درصد فیبوناچی موج قبلی قرار دارد.

این موارد در کنار حواشی احتمالی تغییر نرخ خوراک و درخواست برای اصلاح این نرخ می‌تواند بازار را در مسیر صعودی قرار دهد. البته این روزها افت و هیجان بیش فروش در روزهای گذشته، دست از سر بازار برداشته است و بازار کمی به سمت خرید میل می‌کند که می‌تواند به‌عنوان نشانه‌هایی از افزایش خوش‌بینی اهالی بازار به روزهای آینده بازار باشد.

خط روند نزولی احتمالی اندیکاتور RSI درصورتی‌که در روزهای آینده روبه‌بالا شکسته شود می‌تواند این خوش‌بینی‌ها را بیشتر تقویت کند .

شاخص هم وزن نیز امروز رخ بهتری را به خود گرفته بود و در محدوده‌های فیبوی 38 درصدی موج قبلی در حال حمایت‌شدن است. تقریباً می‌توان گفت که گزارش‌های سه‌ماهه شرکت‌ها روی سامانه کدال قرار گرفته است و امروز شاهد این موضوع بودیم که برخی از شرکت‌ها در حال انتشار فروش تیرماه خود هستند و این موضوع تا پایان هفته و هفته آینده ادامه دارد که اهالی بازار می‌توانند برای سه‌ماهه دوم سال برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های خود را انجام دهند.

باید دید که بازار برای روزهای آیند در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت و یا کماکان شاهد توقف و رنج‌های فرسایشی در این محدوده‌ها خواهیم بود؟

پیش‌بینی بورس فردا 3 مرداد 1402 / اژه‌ای: دولت به مردم پاسخگو باشد12

پیش‌بینی بورس فردا 3 مرداد 1402 / اژه‌ای: دولت به مردم پاسخگو باشد6