نقشه بازار سهام امروز سه‌شنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۲

حقیقی‌ها بورس را بالا کشیدند / بازار جان تازه گرفت

14:38 - 1402/04/27
پس از 8 روز نزول، امروز شاخص‌ بورس رشد کرد. تقاضای حقیقی افزایش یافت و پس از 10 روز معاملاتی شاهد ورود سرمایه حقیقی به بورس تهران بودیم.

در معاملات روز سه‌شنبه 27 تیر 1402، شاخص کل بورس تهران 43 هزار و 122 واحد معادل 2.2 درصد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و تا سطح یک میلیون و 999 هزار و 755 واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با افزایش 15 هزار و 497 واحدی معادل 2.25 درصد در رقم 703 هزار و 250 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با رشد 581 واحدی به رقم 26 هزار و 387 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با افزایش 4 هزار و 120 واحد به سطح 128 هزار و 481 واحد رسید. 

ورود پول حقیقی از بورس

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام پس از 10 روز متوالی مثبت شد و ه774  میلیارد تومان پول حقیقی به  بازار سهام  وارد شد. 

امروز نماد شپنا بیشترین ورود را داشت که ارزش آن 108 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای وبملت، وتجارت، شستا و شتران بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین خروج  پول حقیقی  به نمادهای نوری، وپست، فملی، خعمرا و عالیس اختصاص داشت.

حقیقی‌ها بورس را بالا کشیدند / بازار جان تازه گرفت16

نمادهای لیدر بورس و فرابورس

امروز نمادهای فولاد، فملی و شستا نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نوری، شبریز و پارس از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای آریا، وسپهر و خاور بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای مادیرا، بزاگرس و مارون بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شپنا بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و شهر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نیان، دی و کتوسعه بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 10 هزار و 532 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 124 میلیارد تومان بود که یک درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 0.67 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 6 هزار و 636 میلیارد تومان رسید. 

حقیقی‌ها بورس را بالا کشیدند / بازار جان تازه گرفت7

پرمعامله ترین نمادهای بازار سهام

در معاملات امروز نماد شپنا بیشترین ارزش معاملات    بازار سهام    را به خود اختصاص داد که  ارزش معاملات  آن 160 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد دی و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام وبملت با تعداد یک میلیارد و 635 میلیون و 222 هزار و 300 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد حفارس و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

عرضه و تقاضای بورس  

در معاملات سه‌شنبه، 258 نماد صف خرید داشتند و 67 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 206 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 796 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 74 درصدی به 326 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

حقیقی‌ها بورس را بالا کشیدند / بازار جان تازه گرفت14