نقشه بازار سهام امروز دوشنبه ۵ تیر ۱۴۰۲

رشد شاخص‌های بورس در روز افت معاملات و خروج سرمایه حقیقی

14:24 - 1402/04/05
در روزی که ارزش معاملات خرد سهام کاهش یافت و پول حقیقی از بازار خارج شد، شاخص‌های بورس رشد کردند. امروز نمادهای پالایشی بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. ریزش پالایشی‌ها متأثر از خبر کاهش نرخ پایه دلار به 28 هزار و 500 تومان بود. این در حالیست که دو روز قبل با خبر افزایش نرخ دلار به 37 هزار تومان نمادهای پالایشی سبزپوش شده بودند.

 

 

به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه، 5 تیر 1402،  شاخص بورس  تهران 6 هزار و 525 واحد نسبت به روز کاری گذشته رشد کرد و تا سطح 2 میلیون و 196 هزار و 127 واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با افزایش 5 هزار و 942 واحدی در رقم 756 هزار و 186 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با کاهش 18 واحدی به رقم 28 هزار و 27 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با رشد 724 واحد به سطح 138 هزار و 480 واحد رسید. 

هفتمین روز خروج پول حقیقی

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای هفتمین روز متوالی منفی شد و 278 میلیارد تومان  پول حقیقی از بازار سهام  خارج شد. امروز نماد وبملت بیشترین خروج را داشت که ارزش آن 64 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای کگل، وتجارت و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ونوین، گلدیرا و خگستر اختصاص داشت.

رشد شاخص‌های بورس در روز افت معاملات و خروج سرمایه حقیقی2

نمادهای پیشران بورس و فرابورس

امروز نمادهای کگل، کچاد و فولاد نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل شپنا، وبملت و شتران نمادهایی بودند که اثر کاهشی بر شاخص داشتند. 

ریزش پالایشی‌ها متأثر از خبر کاهش نرخ پایه دلار به 28 هزار و 500 تومان بود. این در حالیست که دو روز قبل با خبر افزایش نرخ دلار به 37 هزار تومان نمادهای پالایشی سبزپوش شده بودند.

در فرابورس نیز نمادهای شگویا، سپیدار و حگهر بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند و نمادهای وسپهر، آریا و فجهان بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شهر بیشترین تراکنش را داشت و وبملت و خگستر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز عالیس، زفجر و فرود بیشترین تراکنش را داشتند.  

ریزش ارزش معاملات خرد سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 148 هزار و 754 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 139 هزار و 836 میلیارد تومان بود که 94 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 12 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 6 هزار و 610 میلیارد تومان رسید. 

رشد شاخص‌های بورس در روز افت معاملات و خروج سرمایه حقیقی18

نمادهای پرمعامله بازار سهام

در معاملات امروز نماد کگل بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 196 میلیارد تومان بود. 

پس از کگل، وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشت و شهر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد ونوین و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شهر با تعداد 609 میلیون و 138 هزار و 320 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وبملت تعلق داشت. دو نماد شستا و کگل نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

صف‌های خرید و فروش بازار  

در معاملات دوشنبه، 113 نماد صف خرید داشتند و 36 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت یک درصدی نسبت به روز کاری قبل به 841 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با رشد 11 درصدی به 253 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

رشد شاخص‌های بورس در روز افت معاملات و خروج سرمایه حقیقی5