بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

پیش‌بینی بورس فردا 9 خرداد 1402 / ارزش معاملات نقد بورس تهران، کمتر از روز قبل!

17:19 - 1402/03/08
به استناد داده‌های شرکت بورس تهران ارزش معاملات نقد در بورس تهران در روز جاری به رقمی نزدیک به 6 هزار و 400 میلیارد تومان رسید. عددی که برای خردادماه و شاید بتوان گفت برای کل سال 1402 کمترین میزان است. در این حال روز قبل شاخص بورس تهران با افت 54 هزار واحدی همراه شد و در روز جاری 18 هزار واحدی از این افت جبران شد.

ارزش معاملات بورس تهران در روزهای گذشته و با شروع خردادماه به کمتر از 8 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده بود و در جریان معاملات روز جاری این رقم به 6 هزار و 400 میلیارد تومان رسید. عددی که برای خردادماه و شاید بتوان گفت برای کل سال 1402 کمترین میزان است. در این حال روز قبل شاخص بورس تهران با افت 54 هزار واحدی همراه شد و در روز جاری 18 هزار واحدی از این افت جبران شد.

نمادهای گروه بانکی امروز جزء تأثیرگذاران بازار بودند و نماد بانک ملت، پارسان و نماد بانک تجارت تمام تلاش خود را برای مثبت نگه‌داشتن شاخص انجام دادند و این گروه باارزش معاملاتی در حدود 458 میلیاردتومانی در رتبه سوم برترین گروه‌های صنعتی از منظر ارزش معاملاتی شدند.

گروه فلزات اساسی با 597 میلیارد تومان دوم بود و گروه خودرویی باارزش معاملاتی بیش از 1 هزار و 400 میلیاردتومانی در جایگاه اول ایستاد.

خبرهای روز

صندوق شتاب، نخستین صندوق اهرمی کارگزاری آگاه و سومین صندوق اهرمی در بازار سرمایه ایران در روز جاری پذیره‌نویسی شد و در اولین دقیقه بازگشایی تمام صندوق توسط حقیقی‌ها و حقوقی‌ها خریداری شد تا نشان دهد اهالی بازار به آینده بازار بورس برای رسیدن به اعداد و ارقام بالاتر امیدوارتر هستند. 

سخنگوی دولت گفت: لایحه برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه امروز در جلسه فوق‌العاده دولت به تصویب رسید.

رهبر انقلاب در دیدار سلطان عمان فرمودند: از روابط با مصر استقبال می‌کنیم  و از سرگیری مجدد روابط با عربستان نتیجه سیاست خوب دولت آقای رئیسی است.

به گزارش خبرگزاری بازار سرمایه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد سود سهام ۸۷۷ هزار سهام‌دار از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) در اولین هفته خردادماه واریز شد.

همچنین تا پایان هفته اول خردادماه امسال، ۴ ناشر «سرمایه‌گذاری‌ ساختمان ‌ایران، قند نیشابور، گ. مدیریت ‌ارزش ‌سرمایه‌ص‌ب‌کشوری و گروه‌ مپنا»، سود جاری ۴۸۵ هزار و ۲۷۲ سهام‌دار که شامل ۱۲۶ میلیارد و ۳۹۸ میلیون تومان می‌شود را توسط سمات و از طریق سامانه سجام واریز کرده‌اند.

بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

شاخص بورس تهران در حال حاضر همچنان در محدوده حمایت کف کانال صعودی قرار دارد و ممکن است با حمایتی همچنان روبرو شود. 

این موضوع را می‌توان از نحوه خرید اهالی بازار سرمایه بابت پذیره‌نویسی صندوق سهامی شتاب برداشت کرد چرا این موضوع نشان می‌دهد اهالی بازار سرمایه به آینده بازار خوش‌بین هستند و تشکیل یک پرتفوی در چنین زمان و شرایطی می‌تواند بازدهی خوبی را برای ماه‌های آینده به ارمغان بیاورد

از منظر تکنیکالی می‌توانیم خط روند صعودی اندیکاتور rsi را با اصلاحات و اغماضی دوباره رسم کنیم و واکنش‌های مثبت را روی آن قرار دهیم؛ درصورتی‌که این خط برای سومین بار شکسته شود از درجه اعتبار ساقط خواهد شد و بازار و شاخص بورس تهران به اعداد و ارقام پایینی سقوط خواهند کرد.

با نگاهی دیگر به شاخص بورس تهران می‌توان این احتمال را در باره شاخص مطرح کرد که شاخص بورس تهران در حال تکمیل‌کردن موج چهارم از موج شماری‌ها الیوتی است با اغماض و با درنظرگرفتن احتمالات کلی می‌توان گفت که شاخص بورس تهران با رسیدن به محدوده 2 میلیون و 550 هزار واحدی موج سوم را به‌نوعی پایان داد و در حال حاضر در حال تشکیل موج پنجم است درصورتی‌که این موج بتواند سقف 2 میلیون و 550 هزار واحدی قبلی را روبه‌بالا بکشند این فرضیه و مفروضات جدی‌تر می‌شوند و می‌توان روی موج پنج هم حساب کرد.

البته در نظر گرفت امواج الیوت مستلزم رعایت شرایط خاص است و این مطلب صرفاً به‌عنوان یک احتمال در نظر گرفته می‌شود و تا زمانی خط کانال صعودی از نظر حمایتی حفظ شده است این احتمال قوت دارد در غیر این صورت باید گفت که شاخص در با سه موج کار را تمام کرد است.

پیش‌بینی بورس فردا 9 خرداد 1402 / ارزش معاملات نقد بورس تهران، کمتر از روز قبل!15