نقشه بازار سهام امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

تعادل مثبت در بورس تهران / صف‌های خرید افزایش یافت

14:04 - 1402/02/31
در معاملات یکشنبه، 133 نماد صف خرید داشتند و 44 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. امروز مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 95 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 132 میلیارد تومان افزایش یافت. بدین ترتیب شاخص کل بورس به کانال 2.3 میلیونی بازگشت.

در معاملات روز یکشنبه، 31 اردیبهشت 1402،  شاخص بورس  تهران 4 هزار و 784 واحد نسبت به روز کاری گذشته صعود کرد و تا سطح 2 میلیون و 302 هزار و 769 واحد بالا آمد. شاخص در حالی توانست به کانال 2.3 میلیونی برگردد که تا دقایق پایانی زیر این محدوده قرار داشت. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با افزایش 3 هزار و 86 واحدی در رقم 764 هزار و 59 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با  افزایش 21 واحدی به رقم 28 هزار و 938 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با رشد 596 واحد به سطح 140 هزار و 56 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بازار سهام 

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی  بازار سهام  منفی شد و 5 میلیارد تومان  پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

امروز نماد شتران (شرکت پالایش نفت تهران) برای دومین روز متوالی بیشترین خروج پول را داشت که ارزش آن 48 میلیارد تومان بود. پس از شتران، نمادهای فملی، وشهر و خنصیر بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی  به نمادهای خپویش، فجر و حفاری اختصاص داشت.

تعادل مثبت در بورس تهران / صف‌های خرید افزایش یافت13

نمادهای پیشران بورس و فرابورس

امروز نمادهای وبملت، فارس و شستا نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای کگل، نوری و شپدیس بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای وسپهر، صبا و فایرا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای شراز، دی و بمپنا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز پی‌پاد بیشترین تراکنش را داشت و وبملت و ثبهساز در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز دی، کرمان و گدنا بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 48 هزار و 57 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 33 هزار و 837 میلیارد تومان بود که 70 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 17 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 11 هزار و 220 میلیارد تومان رسید. 

تعادل مثبت در بورس تهران / صف‌های خرید افزایش یافت19

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد فایرا بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 426 میلیارد تومان بود. 

پس از فایرا، وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشت و پی‌پاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد دی و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی (بانک دی) با تعداد یک میلیارد و 386 میلیون و 282 هزار و 680 سهم در صدر قرار گرفته است. وبملت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد فایرا و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات یکشنبه، 133 نماد صف خرید داشتند و 44 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 95 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 132 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 43 درصدی به 196 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

تعادل مثبت در بورس تهران / صف‌های خرید افزایش یافت18

تعادل مثبت در بورس تهران / صف‌های خرید افزایش یافت15