کاهش تقاضا علی‌رغم رشد عرضه از سوی غول‌های معدنی؛ سنگ‌آهن را از سکه انداخت

سنگ‌آهن در کف نرخ 4 ماهه

13:38 - 1402/02/04
قیمت سنگ‌آهن با کاهش تقاضا و افزایش موجودی به پایین‌ترین حد ظرف 4 ماه گذشته سقوط کرد. داده‌های بازار مسکن چین برای 3 ماه ابتدایی سال جاری مطابق انتظار بهبود نداشت و این موضوع باعث شد تا آهن و فولاد از سکه بیوفتد.

بهای سنگ‌آهن در روز جمعه 21 آوریل افت نرخی قابل ملاحظه را به ثبت رساند؛ به نحوی که متال‌بولتن بهای هر تن از این محصول با عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را با ثبت کاهش روزانه 5.7 درصدی برابر 110 دلار و 41 سنت ارزیابی کرد که این رقم کمترین بهای فروش آن پس از دسامبر 2021 بود. کاهش تمایل کارخانه‌های فولادی به خرید سنگ‌آهن و افزایش موجودی انبارهای این کشور باعث شد تا این محصول با افت نرخ مواجه شود.

در حالی که بهای سنگ‌آهن برای تحویل در ماه مه در روز پایانی هفته افتی 5.82 درصدی داشت و برابر 108 دلار و 65 سنت معامله شد؛ سنگ‌‌آهن در بورس سنگاپور با نرخ 108 دلار و 65 سنت به فروش رفت که این رقم کمترین بهای فروش آن پس از 28 دسامبر 2022 بود. همچنین در این روز پرمعامله‌ترین قرارداد سنگ‌آهن برای تحویل در ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان، با ثبت کاهش روزانه 4.82 درصدی با نرخ 730.5 یوآن برابر 105 دلار و 96 سنت معامله شد که کمترین نرخ فروش آن ظرف 4 ماه اخیر بود.

سنگ‌آهن در کف نرخ 4 ماهه19

یو چن، تحلیلگر مای‌استیل مستقر در شانگهای، می‌گوید: علاقه به خرید سنگ‌آهن از سوی کارخانه‌های فولادی کمتر از حد انتظار است. تقریبا یک هفته دیگر چین برای روزهای اول تا سوم ماه مه تعطیل می‌شود؛ انتظار می‌رفت که پیش از شروع این تعطیلات بر میزان خرید و ذخیره سنگ‌آهن از سوی فولادسازان چینی افزوده شود. اما عدم رشد تقاضا از سوی کارخانه‌های فولادی بازارهای آتی این محصول را نیز تحت فشار کاهش نرخ قرار داد و از سکه انداخت.

طبق گزارش مای استیل، موجودی سنگ‌آهن در 45 بندر اصلی چین مورد بررسی توسط این موسسه در هفته منتهی به روز پنج‌شنبه 21 آوریل با ثبت رشد یک میلیون و 230 هزار تنی برابر رشد یک درصدی به 130 میلیون و 350 هزار تن رسید.

تضعیف تقاضا همزمان با رشد عرضه

سقوط بهای سنگ‌آهن در روز جمعه 22 آوریل ناشی از چند سیگنال منفی توامان رقم خورد. پی هائو، تحلیلگر مستقر در شانگهای در شرکت کارگزاری بین‌المللی FIS، معتقد است: داده‌های بازار مسکن چین در سه ماه گذشته بدتر از انتظار بود و این موضوع تقاضا برای مواد خام مصرفی در تولید فولاد را تضعیف کرد. در عین حال داده‌های غول‌های معدنی سنگ‌آهنی از عرضه کافی سنگ‌آهن در کوتاه مدت حکایت دارد.

ریوتینتو روز پنجشنبه گزارش داد که میزان تولید سنگ‌آهن این شرکت از نعادن غرب استرالیا رشدی 15.4 درصدی داشته است. شرکت والع نیز از رشد 5.8 درصدی عرضه این محصول ظرف 3 ماه ابتدایی سال خبر داد.

اگرچه از میزان تولید سنگ‌آهن بی‌اچ‌پی ظرف 3 ماه ابتدایی امسال کاسته شد اما این شرکت نیز اعلام کرد که امسال برابر 290 میلیون تن سنگ‌آهن تولید می‌کند که رقمی فراتر از میزان تولید در سال‌ قبل خواهد بود.