نقشه بازار سهام در روز شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱؛

جهش بورس در دقایق آخر / صعود شاخص به قله

17:06 - 1401/12/27
اکوایران: شاخص کل بورس در نیم ساعت پایانی معاملات شنبه بیش از 10 هزار واحد رشد کرد و به کانال 1.9 میلیونی صعود کرد. پیش از این در مرداد 1399 شاخص در محدوده یک میلیون و 900 هزار واحد قرار داشت.

به گزارش اکوایران، امروز شنبه بیست و هفتم اسفند ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با صعود 84 هزار و 770 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 905 هزار و 758 واحد بالا آمد. 

 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با رشد 21 هزار و 289 واحدی در رقم 575 هزار و 478 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش 806 واحدی در سطح 23 هزار و 890 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن  فرابورس  نیز3 هزار و 600 واحد رشد کرد و به رقم 99 هزار و 426 واحد رسیده است. 

افزایش ورود پول حقیقی‌

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت شد و هزار و 7 میلیارد تومان  پول حقیقی به بورس وارد شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش 37 درصدی داشته است. 

در معاملات روز شنبه بیشترین ورود  پول حقیقی  به سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 123 میلیارد تومان بود. 

شپنا دومین رتبه ورود را داشت و پس از آن، نمادهای فملی، ذوب و خساپا بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، نماد خبنیان بیشترین خروج پول حقیقی را داشت و وبانک، ساوه و خزامیا در رتبه‌های بعدی بودند.

جهش بورس در دقایق آخر / صعود شاخص به قله5

نمادهای پیشران

امروز نمادهای فملی، فارس، شپنا و کچاد بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای بکام، چفیبر و کماسه از معدود نمادهای قرمزپوش بازار بودند.

در  فرابورس  نیز نمادهای آریا، کگهر و بپاس بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای توریل و اوان بیشترین اثر کاهنده بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و وبملت و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، گدنا و فرابورس پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

رشد ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 61 هزار و 133 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 43 هزار و 128 میلیارد تومان بود که 71 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

 ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 35 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 10 هزار و 845 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات شنبه، 302 نماد صف خرید داشتند و 27 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با رشد 9 درصدی به هزار و 255 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 53 درصد کاهش یافت و 86 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد وکغدیر (شرکت بین المللی توسعه صنایع معادن غدیر) با صف خرید 377 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وکغدیر، نمادهای شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) و ومهان (شرکت توسعه مالی مهر آیندگان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات اغلب صف‌های فروش جمع آوری شدند و تنها 4 نماد سصفها، فماک، انرژی1 و ثامان صف فروش را داشتند. 

نقشه  بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

جهش بورس در دقایق آخر / صعود شاخص به قله2

 در همین رابطه: