گزارش اکوایران از معاملات بازار سهام؛

صعود شاخص بورس به کانال 1.8 میلیونی با رشد 2 درصدی

17:42 - 1401/12/24
اکوایران: در روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران صعود چشمگیری داشت و بیشترین رشد در نیمه دوم اسفند ماه را ثبت کرد.

به گزارش اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس از ابتدای معاملات روند صعودی پیدا کرد و در پایان معاملات شاخص کل بورس با جهش 38 هزار واحدی -معادل 2.13 درصد- به رقم یک میلیون و 820 هزار و 990 واحد رسید. شاخص پس از سه روز بار دیگر به کانال 1.8 میلیونی بازگشت. 

 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز در پایان معاملات 13 هزار و 162 واحد نسبت به روز سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 554 هزار و 195 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با افزایش 374 واحدی به سطح 23 هزار و 84 واحد رشد کرد.  شاخص کل هم وزن  فرابورس  نیز 2 هزار و 190 واحد رشد کرد و به رقم 95 هزار و 825 واحد رسیده است. 

صعود شاخص بورس به کانال 1.8 میلیونی با رشد 2 درصدی19

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 543 نماد رشد قیمت داشتند و 97 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 85 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 15 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود سرمایه حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت شد و 735 میلیارد تومان  پول حقیقی  به  بورس  وارد شد. 

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین ورود  پول حقیقی  به سهام فسوژ  (شرکت  سوژمیران ) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 69 میلیارد تومان بود. 

شستا دومین رتبه ورود را داشت و پس از آن، نمادهای رانفور، بزندگی و گردش بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، نماد خودرو بیشترین  خروج پول حقیقی  را داشت و وغدیر، وبملت، وبصادر و ثفارس در رتبه‌های بعدی بودند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای کچاد، شستا، وغدیر و شبندر بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای میدکو، زپارس و قمرو بزرگان قرمزپوش بازار بودند.

در  فرابورس  نیز نمادهای آریا، فغدیر و شگویا بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای بپاس، پخش و کتوکا بیشترین اثر کاهنده بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و وبملت و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا، فرابورس و کرمان پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات چهارشنبه، 148 نماد صف خرید داشتند و 34 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با رشد 277 درصدی به هزار و 150 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 9 درصد کاهش یافت و 183 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد وکغدیر (شرکت بین المللی توسعه صنایع معادن غدیر) با صف خرید 571 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وکغدیر، نمادهای بکابل (شرکت سیم و کابل ابهر) و ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات اغلب صف‌های فروش جمع آوری شدند و تنها دو نماد تاپکیش و قمرو صف فروش را داشتند. 

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 57 هزار و 859 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 44 هزار و 32 میلیارد تومان بود که 76 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

 ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 20 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 8 هزار و 34 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد وغدیر (شرکت سرمایه گذاری غدیر) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 352 میلیارد تومان بود. 

پس از وغدیر، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد وبملت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای خودرو و فرابورس در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز شستا با تعداد یک میلیارد و 883 میلیون و 209 هزار و 43 سهم در صدر قرار گرفته است. وبملت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و کرمان در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

صعود شاخص بورس به کانال 1.8 میلیونی با رشد 2 درصدی9