نقشه بازار سهام در روز سه‌شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۱؛

کاهش خروج سرمایه از بورس تهران

15:38 - 1401/12/09
اکوایران: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سومین روز پیاپی منفی بود و 133 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته کاهش 76 درصدی داشته است.

به گزارش اکوایران، امروز سه‌شنبه نهم اسفند ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با افزایش 29 هزار و 50 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 838 هزار و 123 واحد بالا آمد. 

 

شاخص کل هم وزن با رشد 4 هزار و 343 واحدی در رقم 538 هزار و 802 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش 328 واحدی در سطح 23 هزار و 43 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن  فرابورس  نیز 898 واحد رشد کرد و به رقم 94 هزار و 830 واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 395 نماد رشد قیمت داشتند و 260 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 60 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 40 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی از بازار

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سومین روز پیاپی منفی بود و 133 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته کاهش 76 درصدی داشته است.

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وسالت (بانک رسالت) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 90 میلیارد تومان بود. 

ثفارس دومین رتبه خروج را داشت و پس از آن، نمادهای خاور، حکشتی و خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، کگل بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و حآفرین، فاراک و انتخاب در رتبه‌های بعدی بودند. 

کاهش خروج سرمایه از بورس تهران9

نمادهای سبز و قرمز بورس و فرابورس

امروز نمادهای کگل، کچاد و فارس بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل وپاسار، فخوز، و نمادهای خودرویی؛ خودرو، خساپا، خبهمن و خگستر بزرگان قرمزپوش بازار سه‌شنبه بودند.

در  فرابورس  نیز نمادهای صبا، زاگرس و فغدیر بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای وسپهر، ارفع و دی بیشترین اثر منفی بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و خزامیا و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، گدنا و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 45 هزار و 138 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 30 هزار و 718 میلیارد تومان بود که 68 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 22 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 9 هزار و 476 میلیارد تومان رسید. 

امروز نماد خزامیا بیشترین ارزش معاملات بازار را داشت و پس از آن، شستا و شپنا رتبه‌های دوم و سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و پس از آن‌ها، نمادهای خودرو، فولاد و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) در صدر قرار گرفته است. خزامیا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خساپا و دی نیز در بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار سهام

در معاملات سه‌شنبه، 108 نماد صف خرید داشتند و 40 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با رشد 17 درصدی به 800 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 9 درصد کاهش یافت و 290 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد کچاد (شرکت چادرملو) با صف خرید 235 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کچاد، نمادهای فپنتا (شرکت سپنتا) و تاپیکو (شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات نماد ثعمرا با صف فروش 4 میلیارد تومانی بیشترین صف فروش را داشت و انرژی1 و بالاس دیگر نمادهایی بودند که بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

کاهش خروج سرمایه از بورس تهران0