سهام با دلار همنوا شد / رکوردهای جدید در بورس تهران

15:49 - 1401/12/06
در روز شنبه شاخص‌ کل بورس تهران جهش بی‌سابقه‌ای کرد و 3 رکورد جدید را به ثبت رساند؛ بیشترین رشد شاخص، بیشترین صف خرید و بیشترین سرانه خرید حقیقی.

امروز در دقایق ابتدایی معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و شاخص وارد کانال 1.7 میلیونی شد. شاخص در ده دقیقه ابتدایی معاملات حدود 50 هزار واحد صعود کرد که یک رکورد محسوب می‌شود. روند صعودی شاخص تا پایان ادامه داشت و اغلب نمادهای بازار با صف خرید مواجه بودند به طوری که در پایان معاملات 344 نماد صف خرید داشتند. در مجموع کل معاملات شنبه نیز 455 نماد صف خرید داشتند.  

شاخص کل نسبت به روز چهار‌شنبه 82 هزار و 188 واحد –معادل 4.96 درصد- صعود کرد و به رقم یک میلیون و 738 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز 22 هزار و 460 واحد نسبت به روز چهار‌شنبه بالا آمد و در رقم 525 هزار و 663 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 862 واحد رشد کرد و به رقم 22 هزار و 208 واحد رسید. شاخص کل هم وزن فرابورس نیز با افزایش 4 هزار و 156 واحدی به سطح 93 هزار و 650 واحد رسید. 

سهام با دلار همنوا شد / رکوردهای جدید در بورس تهران7

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 610 نماد رشد قیمت داشتند و 44 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 93 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 7 درصد بازار افت قیمت داشتند.   

ورود سنگین پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت بود و هزار و 478 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که بیشترین رقم در دو سال اخیر از 29 آذر 1399 به این سو است.

در معاملات روز شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 127 میلیارد تومان بود. 

فولاد دومین رتبه ورود پول را داشت و پس از آن، نمادهای پارسان، انتخاب، شپنا، شپدیس و فخوز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای فولاد، فملی و فارس بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای وغدیر، شپنا و پارسان در رتبه‌های بعدی بودند.

در  فرابورس  نیز نمادهای آریا، بپاس و کگهر بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای هرمز، زاگرس، مارون و فجهان دیگر نمادهای پیشران شاخص بودند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خودرو بیشترین تراکنش را داشت و شستا و خگستر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، فروژ و کرمان پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

امروز رکورد سرانه خرید حقیقی نیز شکسته شد. سرانه خرید هر کد حقیقی 43 میلیون و 400 هزار تومان بود که بیشترین رقم در تاریخ فعالیت بورس تهران است. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز 26 میلیون و 300 هزار تومان بود.

در معاملات شنبه، 455 نماد صف خرید داشتند و 20 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با رشد 341 درصدی به 2 هزار و 455 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 41 درصد کاهش یافت و 372 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد فولاد (شرکت فولاد مبارکه) با صف خرید 165 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از فولاد، نمادهای شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات تنها دو نماد صف فروش داشتند. نماد کساپا صف فروش 14 میلیارد تومانی داشت. در کنار کساپا، نماد کیا نیز با صف فروش مواجه بود.

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 21 هزار و 153 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 4 هزار و 234 میلیارد تومان بود که 3220رصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 35 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 10 هزار و 317 میلیارد تومان رسید. 

 در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 421 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو ، انتخاب بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فولاد و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 2 میلیارد و 138 میلیون و 724 هزار و 287 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد وبملت و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

سهام با دلار همنوا شد / رکوردهای جدید در بورس تهران19