محصولات زنجیره فولاد گران شدند

مرور مهم‌ترین اخبار بازار آهن و فولاد در روز ۲۰ فوریه به نقل از پلتس

12:55 - 1401/12/03
سنگ‌آهن، زغال متالورژیک و قراضه گران شدند. در حالی که امیدواری به بهبود تقاضا برای محصولات فولادی در چین از رشد نرخ سنگ‌آهن وارداتی به این کشور حمایت کرد، اختلال در عرضه زمینه بالا ماندن نرخ زغال وارداتی به چین را فراهم کرد و قراضه وارداتی به ترکیه نیز پس از ثبت کاهش نرخ در هفته گذشته و با امیدواری به آغاز بازسازی مناطق آسیب‌دیده از زلزله در این کشور به مسیر رشد نرخ بازگشت.

به گزارش اکوایران امید به بازار سنگ‌آهن دریایی آسیا بازگشت و به این ترتیب بر نرخ سنگ‌آهن دریایی وارداتی به چین در میانه بهبود تمایل برای خرید افزوده شد. به این ترتیب پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن با عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را برای روز ابتدایی هفته یعنی دوشنبه بیستم فوریه با ثبت رشد روزانه  2.25 دلاری برابر 129 دلار و 55 سنت ارزیابی کرد.

 

یک تاجر بین‌المللی به پایین بودن سطح موجودی سنگ‌آهن در واحدهای فولادی چین اشاره کرد و این موضوع را عاملی در جهت فعالیت‌های سفته‌بازان در این بازار دانست.

یک تاجر چینی نیز به بهبود تقاضا برای محصولات فولادی در چین اشاره کرد و عنوان کرد با اتمام تعطیلات سال نو در این کشور، کارگران به محل کار بازگشته‌اند؛ در عین حال محرک‌های دولت برای حمایت از بخش مسکن نیز ارائه شده و بنابراین انتظار می‌رود که در این شرایط تقاضای فولاد افزایش یابد، هر چند فعلا نمی‌توان در خصوص میزان رشد تقاضا اظهار نظر کرد.

با ایجاد جریان افزایش نرخ در بازار سنگ‌آهن وارداتی به چین، فروشندگان به شکل فعالی در بازار حضور یافتند و نسبت به عرضه این محصول اقدام کردند؛ این در حالی بود خریداران در ساعات ابتدایی از پذیرش قیمت‌های بالاتر اجتناب کردند، اما با توجه به نیاز اغلب فولادسازان به مواد اولیه در نهایت چندین مورد معامله سنگ‌آهن دریایی در مرز 130 دلار منعقد شد.

انتظار برای هضم زغال گران

زغال‌سنگ متالورژیک آسیا پس از طی یک هفته رشد قیمت، روز دوشنبه بیستم فوریه را با کاهش حجم معاملات آغاز کرد و به این ترتیب پلتس بهای زغال متالورژیک صادراتی استرالیا فوب این کشور را بدون تغییر نرخ روزانه برابر 390 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. در شرایط کنونی اغلب متقاضیان زغال ترجیح می‌دهند تا از خرید دست کشیده تا بازار این رشد نرخ را هضم کرده و چشم‌انداز واضح‌تری از آینده قیمت‌ها نمایان شود.

یک تاجر بین‌المللی با اشاره به تحویل محموله‌های زغال فروخته شده باری ماه مارس ظرف هفته‌های آینده از احتمال تغییر جریان افزایشی در بازار زغال خبر داد. وی معتقد است، نرخ‌های فعلی زغال متالورژیک به میزانی بالاست که بخشی از کاربران نهایی ترجیح می‌دهند به جای خرید این محصول به سراغ کک با نرخ ارزانتر بروند.  با این وجود برخی منابع به کاهش تولید در معادن زغال استرالیا اشاره داشته و کمبود احتمالی عرضه را مانعی در مقابل افت قیمت در این بازار می‌دانند.

پلتس بهای هر تن زغال‌سنگ متالورژیک وارداتی به بنادر شمالی چین را نیز برای روز دوشنبه بیستم فوریه با ثبت رشد روزانه 2 دلاری برابر 338 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. تمایل برای خرید زغال دریایی میان فولادسازان چینی افزایش یافته و همین موضوع از رشد بهای این محصول حمایت کرده است. در این شرایط زغال داخلی چین از رشد نرخ حاصل شده در بازار واردات بی‌نصیب مانده است، با این وجود برخی فولادسازان چینی می‌گویند نبود زغال با گوگرد پایین و مشخصات مطلوب در چین باعث می‌شود تا خرید محموله‌های وراداتی با نرخ بیشتر را ترجیح دهند.

بازگشت قراضه به مسیر رشد

قراضه وارداتی به ترکیه پس از آنکه ظرف دومین هفته از ماه فوریه و در نبود تقاضا برای این محصول در پی بروز زمین‌لرزه‌ای بزرگ در جنوب این کشور ارزان شد، از نیمه فوریه به مسیر رشد نرخ بازگشت. به این ترتیب پلتس بهای هر تن قراضه وارداتی به این کشور را در روز دوشنبه بیستم فوریه با ثبت رشد روزانه 6 دلاری برابر 424 دلار و 75 سنت ارزیابی کرد.

واحدهای فولادی واقع در منطقه اسکندرون که در کانون زلزله مهیب جنوب ترکیه و شمال سوریه قرار داشت، پس از انجام ارزیابی اعلام کردند که آسیب وارد شده به زیرساخت این واحدهای تا حد زیادی سطحی بوده است و برخی از آن‌ها از آغاز فعالیت تولیدی خود از روز 20 فوریه خبر دادند.

در عین حال دولت رجب طیب اردوغان از عرضه 4 میلیون تن میلگرد به جنوب شرق ترکیه ظرف بازه زمانی 4 ماه آتی به‌منظور آغاز کار بازسازی این مناطق خبر داد که این موضوع نیز با ایجاد چشم‌انداز مثبت از تقاضا برای محصولات فولادی زمینه رشد بهای قراضه وارداتی به این کشور را مهیا کرد.