نقشه بازار سهام در روز یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱؛

بورس در آخرین روز بهمن سبز شد / تقاضای حقیقی برای فولاد و ذوب

14:15 - 1401/11/30
اکوایران: شاخص‌های بازار سهام در آخرین روز معاملاتی بهمن ماه رشد کردند. امروز خالص تغییر مالکیت بازار به سمت حقوقی‌ها بود اما فولاد، ذوب و زاگرس با ورود پول حقیقی مواجه بودند.

به گزارش اکوایران، امروز یکشنبه سی‌اُم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با افزایش 8 هزار و 610  واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 533 هزار و 405 واحد بالا آمد. 

 

شاخص کل هم وزن نیز با رشد هزار و 941 واحدی در رقم 476 هزار و 721 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش 129 واحدی در سطح 20 هزار و 42 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن  فرابورس  نیز 441 واحد رشد کرد و به رقم 85 هزار و 136 واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 333 نماد رشد قیمت داشتند و 317 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 51 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 49 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای نوزدهمین روز متوالی منفی بود و 274 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وساخت (شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 39 میلیارد تومان بود. 

فملی دومین رتبه خروج را داشت و پس از آن، نمادهای خزامیا، شستا و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، فولاد پس از اعلام تائید افزایش سرمایه، بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کرد و نمادهای ذوب و زاگرس در رتبه‌های بعدی بودند.

بورس در آخرین روز بهمن سبز شد / تقاضای حقیقی برای فولاد و ذوب13

نمادهای سبز و قرمز بزرگ بازار سهام

امروز نمادهای فولاد، فملی و فخوز بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نوری و شستا در رتبه‌های بعدی بودند.  در مقابل نمادهای فارس، خزامیا و شپدیس بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. 

در  فرابورس  نیز نماد زاگرس که با ورود پول حقیقی مواجه بود پیشران بود و پس از آن، نمادهای ارفع و هرمز بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای دی، وکبهمن و غدیس بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز اردستان بیشترین تراکنش را داشت و فولاد و خساپا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا، فروژ و دی پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

رشد ارزش معاملات خرد 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 10 هزار و 427 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 232 میلیارد تومان بود که 21 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز پس از یک هفته رشد کرد و با افزایش 21 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 156 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در پایان معاملات یکشنبه، 35 نماد صف خرید داشتند و 19 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات به 192 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز در زمان بسته شدن معاملات 55 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد زاگرس (شرکت پتروشیمی زاگرس) با صف خرید 41 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از زاگرس، نمادهای حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) و ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد غدانه اختصاص داشت که ارزش صف فروش آن 24 میلیارد تومان بود. پس از غدانه، نمادهای پدرخش، فلامی، خوساز و میهن بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس در آخرین روز بهمن سبز شد / تقاضای حقیقی برای فولاد و ذوب18