بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

پیش بینی بورس فردا 24 بهمن 1401 / افزایش نرخ بهره بین بانکی به 21.78 درصد

17:24 - 1401/11/23
اکوایران: بورس تهران در جریان معاملات روز جاری با افت بیش از 12 هزار واحدی همراه شد تا در ادامه افت‌های چند روز اخیر همچنان در مسیر نزولی قرار گرفته باشد. با خروج 300 میلیارد تومانی پول حقیقی‌ها از بازار بورس تهران میزان مجموع خروج پول حقیقی ها از این بازار به رقم بیش از 8 هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش اکوایران، ارزش معلات امروز بازار بورس تهران به رقم 4679 میلیارد تومان رسید و ارزش بازار هم در محدوده 5 هزار و 875 همت قرار گرفت. نمادهای تأثیر گذار بزرگ بازار سرمایه کشور در روز جاری نماد های فارس، شپدیس، فملی، شستا و نوری بودند.

 

همچنان نماد خودرو و خساپا متوقف هستند و اهالی این گروه چشم انتظار برگشت این دو خودرو ساز به چرخه معاملاتی‌اند.

خبرهای روز 

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی افزایش سقف اعطای وام قرض الحسنه به ۲۰۰ میلیون تومان را ابلاغ کرد. همچنین بانک مرکزی اعلام کرد که اعطای تسهیلات در قالب «کارت اعتباری مرابحه» تا سقف حداکثر دویست میلیون تومان در سطح تمامی مؤسسات اعتباری، به هر شخص متقاضی واجد شرایط در چهارچوب ضوابط مربوط مجاز بوده و در سقف تسهیلات خرد به متقاضی در هر مؤسسه اعتباری محسوب می‌شود. از مجمع بانک ملت خبر رسید که افزایش سرمایه 34 درصدی این بانک از محل سود انباشته مورد تایید قرار گرفت.

در حوزه سیاست خارجه نیز مذاکره کننده ارشد ایران اعلام کرده که مذاکرات احیای برجام در چارچوب تبادل پیام‌ها بین دو طرف همچنان ادامه دارد و طرفین در حال تبادل دیدگاه‌های خود با یکدیگر هستند. 

علی باقری این موضوع را هم اضافه کرده که ما با آمریکا ارتباط مستقیمی نداریم و طبیعی است که تبادل پیام بین ما و آمریکایی‌ها از طریق یک واسطه صورت می‌گیرد.

اکوایران نیز در گزارشی عنوان کرد که طلا در هفته گذشته نه تنها به بالای مرز هزار و 900 دلاری بازنگشت، بلکه در نهایت هفته را در محدوده هزار و 860 دلار خاتمه داد که تفاوت معناداری با هفته گذشته نداشته است.

صعود نکردن طلا موجب شده است که انتظارات افزایشی در بازار فلز گرانبهای داخلی کمرنگ شود ولی همچنان برخی از معامله‌گران امیدوارند که در ابتدای هفته قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار بگیرد و به دنبال این اتفاق، میزان خریدها در بازار سکه نیز افزایش پیدا کند.

بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران 

شاخص بورس تهران پس از افت‌های سنگین در هفته‌های پیشپین نهایتا در نیمه ابتدایی بهمن ماه با خروج بیش از 7 هزار و 700 همتی سرمایه حقیقی کار را تمام کرد تا بهمن ماه رکورد دار خروج پول حقیقی‌ باشد.

از منظر تکنیکالی در روزهای گذشته در خصوص الگوی هارمونیک ab=cd مطالبی را عنوان کردیم و حالا شاخص با رسیدن به یک قدمی سطح 38 درصدی فیبوناچی و خط میانی کانال صعودی در حال رنج کشیدن‌های منفی است. 

باید دید با توجه به اتفاقات و حواشی ایجاد شده برای شاخص بورس تهران ایا شاخص کماکان تمایل به نزول و رسیدن به اهداف پایین تری را دارد و یا با حمایت‌های (صرفا نگاه تکنیکالی) تمایل به برگشت و برگشت به اعداد و ارقام بالاتر را در خود می‌بیند؟

 از جمله مواردی که شاخص بورس را به این سمت و سو کشانده است می‌توان به موضوعاتی همچون افزایش  نرخ گاز صنایع در بودجه 1402 و اختلاف نظر نهادها درباره عرضه خودرو در بورس کالا و همچنین تعویق پرداخت در بدهی اوره سازان اشاره کرد . البته نباید سرمای شدید زمستانی و قطع گاز صنایع را هم فراموش کرد و باید آن را  به این موارد اضافه کنیم. همچنین افزایش نرخ بهره بین بانکی و رسیدن به رقم 21.78 از دیگر مواردی است که فعالان بازار به آن اشاره می‌کنند. 

اتفاقاتی که موجب شده بر خلاف سنت گذشته بازار، افزایش نرخ دلار بازار را به مسیر صعودی سوق نمی‌دهد. اتقاقی که در دو سه سال گذشته دیده شده است و حرکت بازار پس از رشدهای شدید قیمتی در دلار کمتر رخ داده است که این خود بحث و اظهارنظر با کارشناسان و فعالان این حوزه را می‌طلبد.

 

پیش بینی بورس فردا 24 بهمن 1401 / افزایش نرخ بهره بین بانکی به 21.78 درصد13