نقشه بازار سهام در روز یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱؛

بورس در مدار اصلاح / خروج پول حقیقی از بزرگان بازار

15:39 - 1401/11/23
اکوایران: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای پانزدهمین روز متوالی منفی بود و 370 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای بزرگ بازار؛ فولاد، فملی، شستا، شبندر و فارس تعلق داشت.

به گزارش اکوایران، امروز یکشنبه بیست و سوم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با ریزش 12 هزار و 110 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 545 هزار و 970 واحد پائین آمد. 

 

شاخص کل هم وزن نیز با افت 4 هزار و 714 واحدی در رقم 480 هزار و 851 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 182 واحدی در سطح 20 هزار و 96 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن  فرابورس  نیز 761 واحد افت کرد و به رقم 86 هزار و 12 واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 216 نماد رشد قیمت داشتند و 425 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 34 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 66 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی از بورس 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای پانزدهمین روز متوالی منفی بود و 370 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 26 میلیارد تومان بود. 

فملی دومین رتبه خروج را داشت و پس از آن، نمادهای شستا، شبندر و فارس بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، غدانه بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کرد و نمادهای حفارس، ثفارس، حآفرین و میهن در رتبه‌های بعدی بودند.

بورس در مدار اصلاح / خروج پول حقیقی از بزرگان بازار0

نمادهای پیشران بورس و فرابورس

امروز نمادهای فارس، شپدیس، فملی و شپنا بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای کچاد، ذوب و البرز بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در  فرابورس  نیز نمادهای آریا، بپاس و شگویا بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل   فرابورس  گذاشتند و نمادهای فزر، حگهر و بجهرم بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز اردستان بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار  

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 10 هزار و 677 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 223 میلیارد تومان بود که 11 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 9 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 4 هزار و 22 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات یکشنبه، 72 نماد صف خرید داشتند و 79 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 26 درصدی به 181 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 45 درصد افزایش یافت و 611 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد چکارن (شرکت کارتن ایران) با صف خرید 23 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از چکارن، نمادهای غنوش (شرکت نوش مازندران) و پدرخش (شرکت درخشان تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد غدانه اختصاص داشت که ارزش صف فروش آن 13 میلیارد تومان بود. پس از غدانه، نمادهای حفارس، ثفارس، حآفرین و میهن بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس در مدار اصلاح / خروج پول حقیقی از بزرگان بازار0