واریز سود رسوبی برای 31 میلیون سهامدار بورسی / خاور، تاپیکو و فخوز در صدر

17:17 - 1401/11/05
اکوایران: از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان دی ماه سال جاری 289 ناشر بورسی، بیش از 5 هزار و 847 میلیارد تومان سود رسوب کرده را به حساب بیش از 31 میلیون و 95 هزار سهامدار واریز کردند.

یکی از چالش‌های بزرگ سهامداران در سال‌های اخیر عدم پرداخت سود آنها توسط برخی شرکت‌ها -از طریق سجام- بود. در برخی موارد مبلغ سودها آنقدر کم بود که حتی کفاف هزینه رفت و برگشت به بانک برای دریافت سود سالانه را نمی‌داد. در نتیجه سود سهامی که حق سهامداران بود در حساب شرکت‌ها رسوب کرده بود و عملا شرکت‌ها از این سودها نفع می‌بردند. از ابتدای امسال بالاخره، شرکت‌ها شروع به واریز سودهای معوقه به صورت سجامی کردند.

 

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان دی ماه سال جاری 289 ناشر بورسی، بیش از 5 هزار و 847 میلیارد تومان سود رسوب کرده را به حساب بیش از 31 میلیون و 95 هزار سهامدار واریز کردند.

از  سویی دیگر، در همین بازه زمانی 430 ناشر نیز، سود جاری 53 میلیون و 987 هزار سهامدار را که شامل 55 هزار و 716 میلیارد تومان می‌شود را با استفاده از سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) پرداخت کرده اند که نشان از تسریع در روند پرداخت سود نقدی از طریق سجام داشته است.

در این میان شرکت ایران خودرو دیزل با نماد خاور با واریز مبلغ ۹۰۶ میلیارد تومان بیشترین واریزی را در میان 289 شرکت بورسی داشته است. تاپیکو با 813 میلیارد تومان و فخوز با 225 میلیارد تومان نیز رتبه های بعدی را در بین شرکت‌ها به خود اختصاص دادند. نمادهای نوری، صبا، شفن و ساروم دیگر نمادهایی بودند که بیشترین ارزش واریزی را داشتند.

بررسی آمار‌ها نشان می‌دهد که در هفته اخیر شرکت فولاد خوزستان (فخوز) با بیشترین واریز سود سنواتی و به دنبال آن شرکت‌های ذغال سنگ نگین طبس (کطبس)، داروسازی شهید قاضی (دقاضی)، فولاد شاهرود (فرود)، و فولاد افزای سپاهان (فافزا) مطالبات سنواتی سهامداران خود را با استفاده از سامانه سجام در آخرین هفته دی ماه امسال واریز کرده اند. 

همچنین در این بازه زمانی و با استفاده از سامانه سجام، 14 شرکت «کشت و صنعت آب شیرین (آبین)، سینا دارو (دسینا)، ایران یاساتایرورابر (پاسا)، کیسون (کیسون)، صنعتی دوده فام (شصدف)، کاشی سعدی (کسعدی)، کربن ایران (شکربن)، تولید مواد اولیه داروپخش (دتماد)، البرز دارو (دالبر)، کشت و دامداری فکا (زفکا)، سیمان باقران (سباقر)، لبنیات کالبر (غالبر)، محورسازان ایران خودرو (خوساز) و نساجی بروجرد (نبروج)» نیز سود جاری سرمایه گذاران خود را پرداخت کرده اند.

 به اعتقاد برخی کارشناسان واریز این سودها موجب تقویت نقدینگی موجود در بازار و افزایش قدرت خریداران خواهد شد که این موضوع مطلوبی است. همچنین اعتماد سهامداران به بازار سرمایه و میزان صیانت از منافعشان نیز بیشتر خواهد شد.