گزارش تفصیلی اکوایران از معاملات بازار سهام؛

افت معاملات خرد سهام / شاخص کل ریزش کرد

15:58 - 1401/11/04
اکوایران: روز سه‌شنبه شاخص کل بورس تهران نزدیک به 8 هزار واحد پائین آمد اما شاخص هم وزن رشد کرد تا شاهد دو روند متفاوت در دو نماگر بورس تهران باشیم.

به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 4 بهمن ماه، شاخص کل بورس پایتخت در 5 دقیقه ابتدایی به سمت بالا حرکت کرد اما پس از آن به سرعت نزولی شد. 

 

در نهایت در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 646 هزار و 55 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه 7 هزار و 892 واحد افت کرد. 

شاخص کل هم‌وزن نیز امروز با رشد 292 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 522 هزار و 994 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 78 واحد کاهش به رقم 21 هزار و 272 واحد رسید. 

افت معاملات خرد سهام / شاخص کل ریزش کرد17

عرضه و تقاضا در معاملات سه‌شنبه

در معاملات سه‌شنبه، 115 نماد صف خرید داشتند و 40 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 23 درصدی به 873 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 3 درصد کاهش یافت و 322 میلیارد تومان بود.

نمادهای سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 315 نماد رشد قیمت داشتند و 341 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 48 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 52 درصد بازار افت قیمت داشتند.   

خروج پول حقیقی به بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهارمین روز متوالی منفی بود و 129 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خاور اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 29 میلیارد تومان بود. 

پس از خاور، بزرگان بازار با خروج سرمایه حقیقی مواجه بودند و نمادهای فملی، وبملت، شپنا، فولاد و شتران بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به حآفرین اختصاص داشت و از آن نمادهای خودرو و فروژ بیشترین ورود پول را داشتند.  

لیدرهای بازار

امروز نمادهای شتران، شستا، وبملت و شپنا بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای بوعلی، خساپا و افق بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، وسپهر و فزر بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای غصینو، هرمز و مارون بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خودرو بیشترین تراکنش را داشت و اردستان و خگستر در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای فروژ، گدنا و دی پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

افت ارزش معاملات خرد سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 20 هزار و 616 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 10 هزار و 603 میلیارد تومان بود که 51 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 30 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 6 هزار و 903 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 225 میلیارد تومان بود. 

پس از گدنا، نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و فروژ رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خگستر و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام کرمان با تعداد 690 میلیون و 551 هزار و 637 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خودرو تعلق داشت. نمادهای شستا و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

افت معاملات خرد سهام / شاخص کل ریزش کرد19