بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

پیش بینی بورس فردا 3 بهمن 1401 / روایت متفاوت ابراهیم رئیسی از بودجه 1402

17:29 - 1401/11/02
شاخص بورس تهران در جریان معاملات امروز با افت بیش از 4 هزار و 600 واحدی همراه شد تا در ادامه روند افت روز شنبه خود یک قدم دیگر منفی شود و خود را به محدوده مقاومتی یک میلیون و 600 هزار واحدی نزدیک کند. تا باز هم علاقه شاخص بورس تهران به این محدوده نمایان شود.

به گزارش اکوایران، ارزش معاملات بورس تهران در انتهای معاملات روز جاری به رقم 8 هزارو 100 میلیارد تومان رسید و ارزش بازار بورس نیز در محدوده 6 هزار و 81 (هزار میلیارد تومان) بود. گروه انبوه سازی و گروه غذایی از نظر ارزش معاملاتی امروز در بین 7 گروه برتر دیده می‌شدند و بعد از گروه بانکی در رتبه ششم و هفتم قرار داشتند.

 

خبرهای روز 

امروز ابراهیم رئیسی برای دفاع از بودجه سال 1402 به مجلس رفت تا در مقابل نمایندگان مردم از بودجه نوشته شده برای سال 1402 دفاع کند. نکته جلسه امروز مجلس عبارت «در بودجه 1402 حمایت از بازار سرمایه مورد توجه قرار گرفته است» بیشتر مورد توجه قرار گرفت، چرا که فعالان بازار سرمایه از ابتدای انتشار لایحه بودجه سال آتی نسبت به آن واکنش‌های منفی نشان دادند و این بودجه را به زیان بازار سرمایه می‌دانستند.

رئیسی در صحن علنی مجلس این موضوع را هم عنوان کرد که با توجه به ظرفیت و امکانات و منابع کشور آینده را بسیار روشن می‌بیند و معتقد است همه آمارها نشان‌دهنده رشد اقتصادی، رشد تولید، رشد سرمایه‌گذاری و رشد اشتغال است.

اما خبر دیگر که در رسانه‌ها انعکاس پیدا کرده است خبر ورود اولین محموله صادراتی سایپا به ونزوئلا است. اولین محموله صادراتی خودروهای صادراتی سایپا شامل خودروهای کوییک و ساینا که به سمت ونزوئلا ارسال شده بود به بندر مقصد رسیده و با حضور وزیر حمل و نقل این کشور  کانتینرها در حال تخلیه خودروها هستند.

در حالی که در بازار داخل خیلی از افراد به دنبال خرید این خودروها هستند و در فرآیندهایی مقل قرعه کشی با عناوین مختلف  شرکت می‌کنند تا شاید با بخت و اقبال صاحب یکی از این خودروها شوند.

نکته دیگر این موضوع عدم شفاف سازی فروش این تعداد دستگاه توسط سایپا است که هنوز موردی را در سامانه کدال مطرح نکرده است. اما سایپانیوز نوشته که بر اساس قرارداد منعقده بین سایپا و ونزوئلا، و با توجه به حجم بالای درخواست 200 هزار دستگاهی محصولات سایپا از سوی ونزوئلا، دو طرف خواهان راه اندازی مجدد خط تولید خودروهای سایپا در این کشور هستند و به زودی خط تولید خودرو ونیراتو، در آن کشور مجددا راه اندازی خواهد شد.

تحلیل تکنیکی شاخص بورس  تهران

 اما اوضاع روند شاخص بورس تهران نسبت به قبل کمی متفاوت‌تر شده است. از شاخص بورس تهران این انتظار می‌رفت که با حمایت خط روند صعودی در اندیکاتور RSI  شاخص بتواند به اعداد و ارقام بالاتری دست پیدا کند، (صرفا از منظر تکنیکالی) اما گویی که تاب و توان شاخص در مقابل الگوی هارمونیک کم بود و این الگوی AB=CD  قدرت نمایی کرد.

 در اولین هدف الگویی خود یعنی در محدوده 113 درصدی فیبوناچی موج قبلی خود ایستاد تا فعلا نشان دهد، تمایلی به اهداف بالاتر ندارد.

با شکست خط روند صعودی اندیکاتور RSI  رو به پایین این احتمال در شاخص بورس تهران قوت می‌گیرد که شاید در روزهای آینده واگرایی در سقف شاخص بیش از پیش قدرت پیدا کند و باعث ایجاد یک روند اصلاحی در بازار شود.

البته وجود محدوده یک میلیون و 600 هزار واحدی که هنوز شاخص از آن فاصله زیادی نگرفته است می‌تواند به عنوان یک سطح حمایتی عمل کند. 

شاخص بورس تهران در جریان معاملات امروز خود با افت بیش از 4 واحدی همراه شد تا در ادامه روند افت روز شنبه خود یک قدم دیگر منفی شود و خود را به محدوده مقاومتی یک میلیون 600 هزار واحدی نزدیک کند تا باز هم علاقه شاخص بورس تهران به این محدوده نمایان شود.

در صورتی که الگوی هارمونیک ایجاد شده بخواهد به اهداف اولیه خود برسد باید انتظار داشت شاخص بورس تهران در یک مسیر نزولی و اصلاحی قرار بگیرد. اما ممکن است که شاخص با خبرهای خوب از سمت بودجه 1402 تغییر مسیر دهد و دوباره رنگ و رخ سبز را بر تابلوی معاملاتی نمادهای خود ثبت کند.

 

 

پیش بینی بورس فردا 3 بهمن 1401 / روایت متفاوت ابراهیم رئیسی از بودجه 140214

 در همین رابطه: