جهش شاخص‌های بازار سهام در روز دوشنبه؛

گام بلند شاخص بورس / اقبال حقیقی برای بانکی‌ها

16:09 - 1401/10/26
اکوایران: معاملات دوشنبه بورس تهران با رشد چشمگیر شاخص‌ها‌ و ورود کم سابقه پول حقیقی همراه بود.

به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس صعودی شد. در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 680 هزار و 684 واحد ایستاد که نسبت به روز شنبه 36 هزار و 970 واحد رشد داشته است.

 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 15 هزار و 498 واحد نسبت به روز شنبه بالا آمد و در رقم 520 هزار و 403 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 431 واحد صعود کرد و به رقم 21 هزار و 376 واحد رسید.

گام بلند شاخص بورس / اقبال حقیقی برای بانکی‌ها15

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 605 نماد رشد قیمت داشتند و 43 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 93 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 7 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت بود و هزار و 37 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که بیشترین رقم در دو سال اخیر است. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام وبصادر اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 105 میلیارد تومان بود. 

پس از وبصادر، نمادهای خبهمن، وبملت و بجهرم بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به فملی اختصاص داشت و پس از آن نمادهای خکاوه، نوری و فارس بیشترین خروج پول را داشتند.  

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای فولاد، فملی و شستا بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای پارسان، خنصیر و خموتور از معدود نمادهای قرمزپوش بورس بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، آریا و وسپهر بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و وبملت در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و توسعه پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

صف‌های خرید و فروش معاملات دوشنبه

در معاملات دوشنبه، 270 نماد صف خرید داشتند و 16 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 223 درصدی به هزار و 187 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 6 درصد افزایش یافت و 302 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد وساخت (شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران) با صف‌ خرید 64 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وساخت، نمادهای وتجارت (بانک تجارت) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات اغلب صف‌های فروش جمع آوری شدند و تنها دو نماد فماک و انرژی1 صف فروش داشتند. 

ارزش معاملات بورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 230 هزار و 796 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 217 هزار و 279 میلیارد تومان بود که 94 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 34 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 9 هزار و 982 میلیارد تومان رسید. 

گام بلند شاخص بورس / اقبال حقیقی برای بانکی‌ها8