نقشه بازار سهام در روز دوشنبه؛

بیشترین تغییر مالکیت بورس در 2 سال اخیر

14:19 - 1401/10/26
اکوایران: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار هزار و 37 میلیارد تومان بود که بیشترین رقم در دو سال اخیر است.

به گزارش اکوایران، امروز دوشنبه بیست و ششم دی ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با جهش 36 هزار و 970 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 680 هزار و 684 واحد بالا آمد. 

 

رشد 36 هزار واحدی چهارمین رشد چشمگیر شاخص در دی ماه سال جاری است .

شاخص کل هم وزن نیز با رشد 15 هزار و 498 واحدی در رقم 520 هزار و 403 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با صعود 431 واحدی در سطح 21 هزار و 376 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 605 نماد رشد قیمت داشتند و 43 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 93 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 7 درصد بازار افت قیمت داشتند.   

ورود پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت بود و هزار و 37 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که بیشترین رقم در دو سال اخیر است. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام وبصادر اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 105 میلیارد تومان بود. 

پس از وبصادر، نمادهای خبهمن، وبملت و بجهرم بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به فملی اختصاص داشت و پس از آن نمادهای خکاوه، نوری و فارس بیشترین خروج پول را داشتند.  

بیشترین تغییر مالکیت بورس در 2 سال اخیر5

نمادهای پیشران

امروز نمادهای فولاد، فملی و شستا بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای پارسان، خنصیر و خموتور از معدود نمادهای قرمزپوش بورس بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، آریا و وسپهر بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و وبملت در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و توسعه پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

دو سوگیری مثبت بورس در زمستان 1401

ارزش معاملات بازار  

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 230 هزار و 796 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 217 هزار و 279 میلیارد تومان بود که 94 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 34 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 9 هزار و 982 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات دوشنبه، 270 نماد صف خرید داشتند و 16 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 223 درصدی به هزار و 187 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 6 درصد افزایش یافت و 302 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد وساخت (شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران) با صف‌ خرید 64 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وساخت، نمادهای وتجارت (بانک تجارت) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات اغلب صف‌های فروش جمع آوری شدند و تنها دو نماد فماک و انرژی1 صف فروش داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بیشترین تغییر مالکیت بورس در 2 سال اخیر10