درهم، ریال کم آورد

11:22 - 1401/10/26
بیانیه مشکوک طالبان برای معاملات فردایی، نرخ هرات را غیب کرد/ اتاق کابل منبع جدید دلار شد / ربع سکه ساز مخالف زد / اولین قدم فرزین برای بازار ارز و طلا چیست؟

به گزارش اکوایران، اتفاق داغ یکشنبه، یک بیانیه مشکوک بود. در کانال‌های معاملاتی بیانیه‌ای منتسب به حکومت اسلامی یا همان طالبان معروف، منتشر شد که در آن «معاملات فردایی» حرام اعلام شده بود. در این بیانیه که امضای کانون صرافان هرات را داشت گفته شده به دلیل قمار بودن دلار فردایی، این معاملات ممنوع و حرام است.

 

اما نکته مشکوک بیانیه پاک شدن تاریخ بود. سوال این بود که اگر این بیانیه اخیرا منتشر شده چرا تاریخ آن مخدوش شده است؟ با این حال این بیانیه اثر خودش را در بازار گذاشت و نرخ دلار هرات در کانال‌ها غیب شد. وضعیت به قدری حاد شد که برخی از دارندگان کانال‌ها و گروه‌ها با ترفند اعلام قیمت دلار فردایی، برای خودشان عضوگیری می‌کردند.

معامله‌گران البته سراغ اتاق کابل رفتند. آن‌ها معتقد بودند که مشخصا دِرهم نقش اصلی را در بازار تهران دارد اما از آنجایی که با افغانستان هم مراوده مالی و کالایی داریم پس نرخ آنجا هم در بازار مهم است. یعنی درهم نقش اصلی سیگنال‌دهی دارد اما نوسان‌های کوچک، به خصوص در حوزه اسکناس هم وابسته اتاق‌های معاملاتی هرات است.

با تعطیلی بانک‌ها در روز یکشنبه، درهم، ریال کم آورد. عرضه درهم بدون مشتری مانده بود و همین موضوع بازار این ارز منطقه‌ای را با فشار فروش همراه کرد. یکسری از معامله‌گران می‌گفتند چون مشتری‌ها به ریالشان دسترسی ندارند امکان خرید وجود ندارد و درهم بدون مشتری مانده بود.

دوباره ربع سکه در بازار به کانون توجه برگشت، چراکه در معاملات یکشنبه مغایر بازارها حرکت داشت. از هفته گذشته ربع سکه با خبر عرضه‌اش در بورس کالا ریزش بالای یک میلیونی داشت و در معاملات شنبه در بازار فردوسی به 7 میلیون و 400 هزار تومان هم رسیده بود و حتی خریدار هم نداشت. بعد از عرضه شنبه و نتیجه سرد معاملات در بورس کالا و قیمتی که عرضه شد، نرخ ربع سکه در روز یکشنبه افزایش پیدا کرد و به 7 میلیون و 700 هزار تومان رسید. البته یکسری از معامله‌گران معتقدند که ادامه عرضه می‌تواند از حباب ربع کم کند. گروهی هم می‌گفتند که این سیاست در بلندمدت اثر مقطعی دارد.

فرزین بعد از شرکت در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه یک خبر جدید داد. رئیس کل بانک مرکزی گفته است در نیمه اول بهمن‌ماه بازار مبادله ارز و طلا افتتاح می‌شود تا در این بازار آن دسته از نیازهای خدماتی ارزی مردم که خارج از نیما است تامین شود. فرزین وعده داد که تمام نیازهای ارزی رسمی و بانکی در بازار مبادله و سامانه نیما تامین می‌شود.

«اکوایران» مطلع شده است که رییس کل بانک مرکزی قصد دارد تمام نرخ‌های موجود را جمع کند و فقط دو نرخ را بشناسد: نرخ نیما و نرخ مبادله.

با این حساب بازار متشکل جمع می‌شود. حالا چه فرقی بین این دو بازار است؟ یک اینکه در بازار مبادله، قیمت در مقایسه با متشکل نزدیکتر به بازار است و تفاوت دوم هم این است که علاوه بر تامین نیاز اسکناس به احتمال زیاد به نیاز حواله هم پاسخ داده می‌شود.