نقشه بازار سهام در روز سه‌شنبه؛

تقاضای حقیقی در بورس تهران / رشد خودرویی‌ها ادامه دارد

14:21 - 1401/09/01
اکوایران: در معاملات سه‌شنبه، تقاضای حقیقی رشد کرد و با ورود پول حقیقی رشد روزهای اخیر نمادهای خودرویی تداوم داشت.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه یکم آذر ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل 939 واحد تنزل کرد و به رقم یک میلیون و 407 هزار و 658 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد هزار و 15 واحدی در سطح 405 هزار و 485 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 32 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 542 واحد قرار گرفت. 

ورود پول حقیقی به بورس

در مجموع معاملات سه‌شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 113 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 بیشترین ورود پول حقیقی به سهام خساپا (شرکت سایپا) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 85 میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) و فایرا (شرکت آلومینیوم ایران) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

تقاضای حقیقی در بورس تهران / رشد خودرویی‌ها ادامه دارد2

نمادهای پیشران 

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای گروه «خودرو و ساخت قطعات» رشد کرد و این گروه سبزترین گروه بازار بود.

نمادهای «خساپا»، «خبهمن» و «فایرا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «فولاد»، «شپنا» و «شتران» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «شراز»، «غصینو» و «خدیزل» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «صبا» و «دی» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خگستر و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا و مادیرا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات بازار سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 18 هزار و 889 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 11 هزار و 100 میلیارد تومان بود که 59 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 14 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 135 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات سه‌شنبه 64 نماد صف خرید داشتند و 32 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افزایش 16 درصدی به 206 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 22 درصد افزایش یافت و 259 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 118 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد خساپا (شرکت سایپا) با صف‌ خرید 45 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از خساپا، نمادهای ثمسکن (شرکت سرمایه گذاری مسکن) و فمراد (شرکت آلومراد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

تقاضای حقیقی در بورس تهران / رشد خودرویی‌ها ادامه دارد12

 

.