نقشه بازار سهام در اولین روز هفته؛

رشد خروج سرمایه از بورس / روز خوب سیمانی‌ها و دارویی‌ها

16:04 - 1401/08/28
اکوایران: امروز اغلب گروه‌های بازار قرمزپوش بودند و تنها دو گروه سیمانی‌ها و دارویی‌ها که محصولات آن‌ها افزایش قیمت داشته‌، سبزپوش شدند.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز شنبه بیست و هشتم آبان ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل 20 هزار و 420 واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 393 هزار و 152 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن بورس نیز با ریزش 3 هزار و 509 واحدی در سطح 397 هزار و 957 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 133 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 345 واحد قرار گرفت. 

تداوم خروج پول حقیقی از بورس

در مجموع معاملات شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هشتمین روز متوالی منفی شد و 700 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که بیشترین رقم در سه هفته اخیر است.

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 96 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

رشد خروج سرمایه از بورس / روز خوب سیمانی‌ها و دارویی‌ها8

نمادهای پیشران بازار

امروز اغلب گروه‌های بازار قرمزپوش بودند و تنها دو گروه سیمانی‌ها و دارویی‌ها که محصولات آن‌ها افزایش قیمت داشته‌، سبزپوش شدند. 

نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شبندر» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «وامید»، «پرداخت» و «شفا» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «شاوان»، «شراز» و «زاگرس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «ددانا»، «کوثر» و «کاسپین» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و شپنا و شتران در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، ددانا و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

رشد ارزش معاملات خرد سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 10 هزار و 68 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 3 هزار و 579 میلیارد تومان بود که 36 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 16 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 587 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات شنبه 48 نماد صف خرید داشتند و 60 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با کاهش 56 درصدی به 100 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 60 درصد افزایش یافت و 329 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 47 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد فجام (شرکت جام دارو) با صف‌ خرید 15 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از فجام، نمادهای پرداخت (شرکت به پرداخت ملت) و حتوکا (شرکت حمل و نقل توکا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

رشد خروج سرمایه از بورس / روز خوب سیمانی‌ها و دارویی‌ها5